25.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

Kurti, Mustafës: Qeveria jote do të ketë edhe votat e VV-së

Kurti haradinaj mustafaLideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, sot ka pritur në një takim kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti.
Në bazë të asaj që është diskutuar në takim, dy liderët opozitarë janë pajtuar që të mos hyjnë në koalicion qeverisës me Partinë Demokratike të Kosovës.

“LDK është motori kryesor i kësaj nisme për të mos hyrë në koalicion qeveritar me PDK-në asnjë nga partitë opozitare. Deri tani kemi pajtim me Vetëvendosjen dhe me NISMA për Kosovën”, ka thënë një burim i Koha.net brenda LDK-së i afërt me takimin, duke saktësuar se LDK nuk do të hyjë me PDK-në në koalicion.

Ky burim ka thënë gjithashtu se Vetëvendosje është treguar shumë konstruktive për sa i përket mundësisë së krijimit të koalicionit qeveritar me partitë opozitare, por ka theksuar se VV nuk është e interesuar të hyjë në qeveri.

Ndërkaq Nisma për Kosovën, sipas burimit wshtw treguar e gatshme të hyjë në koalicion qeverisës me LDK-në, duke përjashtuar mundësinë e koalicionit me PDK-në, ndërsa ka mbetur të dakordohen edhe me partinë e Ramush Haradinajt, Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës.

Më Shumë

Moti sot: I vranët dhe me diell, temperaturat deri në 26 gradë

Këtë të premte pritet të mbajë mot kryesisht i vranët, me mundësi të reshjeve lokale të shiut. Gjatë pjesës së dytë të ditës, pritet të...

Haliti: S’kishte plan për vrasjen e Rugovës në Tiranë

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, në një postim në Facebook, edhe njëherë flet lidhur me uljen e aeroplanit në Aeroportin e...

Lajmet e Fundit