19.8 C
Prizren
E martë, 18 Qershor, 2024

Malisheva përgatitet për shënimin e festave të qershorit

MalishevaKëshilli Organizativ, për shënimin e 16 Qershorit, Ditës së Çlirimit dhe Ditës së Dëshmorëve të Komunës së Malishevës, i kryesuar nga kryetari i Komunës, z.Ragip Begaj, ka mbajtur takimin e radhës së këshillit, ku janë njoftuar me përgatitjet e deritanishme, për shënimin e 16 Qershorit në Malishevë.

Në këtë mbledhje, u njoftua edhe për agjendën e planifikuar për datën 16 qershor, ku parashihen të mbahen: një mbledhje solemne e Kuvendit të Komunës së Malishevës, pastaj nderime dhe homazhe pranë Shtatores së Komandantit Legjendar të UÇK-së në “Sheshin e dëshmorëve” në Malishevë dhe plakës me emrat e dëshmorëve të Komunës së Malishevës, për të vazhduar me homazhe tek varrezat e dëshmorëve në Malishevë dhe Kleçkë.

Pas këtyre, në mesditë, parashihet të mbahet Akademia solemne, apo manifestimi qendror në Shtëpinë e Kulturës “Tahir Sinani” në Malishevë, ndërsa pasdite parashihet një koncert i madh në parkun e qytetit në Malishevë, që do të zgjas deri në orët e vona.

Të gjitha këtyre aktiviteteve, gjatë tërë javës, ju paraprijnë aktivitete të planifikuara nga drejtoria komunale për Kulturë, Rini dhe Sport, si në sport dhe kulturë, ku parashihen, ndarja e çmimeve në kulturë, ekspozita, turne të ndryshme në sport, një ndeshje miqësore në basketboll, shfaqje filmi, pastaj shfaqje teatrale për fëmijë, ekspozita të ndryshme, dhe aktivitete tjera.

Më Shumë

95 vite më parë lindi revolucionari argjentinas Ernesto Che Guevara

Sot 95 vite më parë ka lindur revolucionisti dhe autori argjentinas Ernesto (Che) Guevara,  një figurë mjaft e njohur e shekullit XX-të, shkruan KultPlus. Ernesto...

Përurohet Shtegu i Lirisë “Pashtriku”

Në kuadër të aktiviteteve shtetërore në shënim të 25-vjetorit të çlirimit të vendit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, mori pjesë në përurimin...

Lajmet e Fundit