3.1 C
Prizren
E shtunë, 17 Prill, 2021

Lajm i mirë për tifozët e Kosovës, Rashica po kthehet në formë

Me një lëvizje mjeshtërore kaloi një mbrojtës. E kaloi edhe mbrojtësin e dytë, duke shfrytëzuar potencialin e madh teknik. Pasoi një gjuajtje e bukur, por i mungoi fati. Topi në vend se në rrjetë, përfundoi në traversë.

Milot Rashica nuk shënoi të premten mbrëma te Werder Bremeni, por shfaqi formë të lartë në shumë momente. Momentet e magjishme të tij janë lajm i mirëseardhur për tifozët e shumtë të përfaqësueses së Kosovës në futboll.

Prej tij pritet “magji” pas një muaji, kur Kosova nis ciklin eliminator për Botërorin 2022. Prej Rashicës gjithnjë pritet shumë te Kosova, ndonëse ai jo gjithnjë edhe ka dhënë shumë në fushën e blertë, me gjithë angazhimin. Por shpërthimet nga krahët, krosimet e goditjet janë gjëra që kanë ngrohur shpesh zemrat e tifozëve të Kosovës.

Kosova më 24 mars luan miqësore ndaj Lituanisë, ndërsa më 28 mars takohet me Suedinë në hapje të eliminatoreve për Botërorin 2022. Më 31 mars Kosova e luan edhe ndeshjen në udhëtim ndaj Spanjës.

Kur është i gatshëm, Rashica është i paprekshëm në pozitën e sulmuesit të krahut, kryesisht të atij të djathtë.

Edicioni aktual nuk është më i miri prej tij, por të premten dha shenja se po kthehet në nivelin e kërkuar.

Ai udhëhoqi sulmin e Werder Bremenit që arriti fitore të madhe, 2:1, ndaj Eintracht Frankfurtit, në hapje të xhiros së 23-të të Bundesligës. 24-vjeçari qëlloi shtyllën në pjesën e parë, ndërsa ishte i rrezikshëm edhe nga një goditje dënimi. Në pjesën e dytë asistoi për golin e barazimit, me pasim mjeshtëror. Më pas fitoi top dhe nisi aksionin që përfundoi me shënim, por goli nuk u pranua për pozitë jashtë loje. Dhe po ashtu provoi me goditje nga distanca duke i nxjerrë shumë punë portierit të Frankfurtit.

Rashica ka pasur dy lëndime këtë edicion. Fillimisht mungoi në tri ndeshjet e para, pasi u lëndua duke luajtur për Kosovën. Më pas në fillim të dhjetorit pësoi lëndim tjetër dhe mungoi deri në mes të janarit. U kthye gradualisht dhe tashmë Werderi po përfiton prej formës së tij. Shpresohet që të përfitojë edhe Kosova.

Në 12 paraqitje në Bundesligë këtë edicion Rashica i ka tri asistime. Nuk ka shënuar ende, por shpresohet se këtë do ta bëjë para se të vijë në grumbullim te Kosova, më 22 mars. Deri atëherë do t’i ketë edhe disa ndeshje me Werderin, që po ka rezultate dukshëm më të mira se edicionin e kaluar.

Në kohën kur shumë lojtarë reprezentues po kanë telashe me hapësirë dhe me formë, shpërthimi i Rashicës në ndeshjen e Bundesligës është lajm i duhur për Kosovën dhe tifozët e saj.

Më Shumë

Personeli shëndetësor dhe të moshuarit në Prizren hezitojnë të vaksinohen

Doktori Arsim Berisha, ka thënë se vaksinimi në Prizren ka filluar sipas planit të Ministrisë së Shëndetësisë me 2 prill dhe po vazhdon në...

Zafir Berisha kërkon burgosjen e ‘hajnave’ të Mytaher Haskukës

Kryetari i Nismës në Prizren, Zafir Berisha i është kundërpërgjigjur kryetarit të Komunës, Mytaher Haskuka. Ai e quan Haskukën “mashtrues dhe të pafytyrë”. Berisha kërkon 'burgosjen...

Totaj: Tre të arrestuarit për mashtrim janë të afërt me qeverisjen lokale në Prizren

"Haskuka e ka humbur edhe besimin e partisë së tij sepse e kemi një paralajmërim për një kandidat tjetër të VV-së për Prizren". Prokuroria Themelore...

Tetë të vdekur nga COVID-19 në Kosovë

Tetë raste të vdekjes nga COVID-19 janë regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, ka bërë të ditur Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike.   Rastet...

Prizren, 26 raste të reja me Covid

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 646 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 85.842 raste, kurse...

DASHURI SI KULLA E BABILONIT

Ai vallëzonte lehtë këtë mbrëmje në krahët e një femre me hundë të shpuar, teksa fustani i saj edhe për meshkujt tjerë ishte tërheqës....

Quni: Ky është vetëm fillimi – ende asgjë s’keni parë

Ish-ministri i Mbrojtjes, njëherësh deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Anton Quni, ka reaguar lidhur me rastin e zvarritjes të kontratës me Pfizer për...

“Vladimir Putini mund të shkaktojë nisjen e luftës në Evropë”

Vladimir Putin po rrezikon nisjen e luftës në Evropë, duke grumbulluar trupat përgjatë kufirit me Ukrainën. Ky është mendimi i një ish-ambasadori amerikan. Michael McFaul,...

Rikthehet projekti për shumëkatëshe afër monumenteve në Prizren

Instituti i Kosovës për Mbrojtjen e Monumenteve do të jetë adresa e sërishme për projektin e shumëkatëshes në Prizren e që në afërsi prej...

Fifi: Flori Mumajesi, pika ime e dobët

Së fundmi këngëtarja e njohur Fifi ka realizuar një mini-intervistë me ndjekësit e saj në “Instagram”, ku i është përgjigjur shumë pyetjeve kurioze. Një ndër...

Kadare i sinqertë: Kam duartrokitur dhe gjëra që s’duheshin duartrokitur

I sinqertë, shkrimtari i mirënjohur Ismail Kadare, në një bashkëbisedim me lexues në Vlorë, ka treguar se dy qytetet që kanë lënë shenjë në...

Akil Gjakova, kampion i Evropës

Akil Gjakova është kampion i ri i Evropës në xhudo. Medaljen e artë evropiane, Gjakova e siguroi të shtunën pasdite në Lisbonë. Në finale, Akili e...

Tetë të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit në Kosovë

Tetë persona kanë vdekur dhe 345 raste me koronavirus janë regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë. Këto të dhëna kanë dalë nga 3.208...

“DokuFesti” e fut Kosovën në mesin e atraksioneve botërore me kinema

Vlerësimi i radhës në arenën ndërkombëtare ka ardhur gjatë këtyre ditëve për “DokuFestin”. Kësaj radhe kinemaja e këtij festivali në Kalanë e Prizrenit është...

E diela sjell dy ndeshje derbi në Superligë

Në fundjavë do të zhvillohet xhiroja e fundit (28) në Superligën e Kosovës në basketboll, që ishte një nga më interesantet dhe më të...

Letra nga Labëria, mbretit Zog më 1930: Naltmadhëni, duam rrugën!

Rruga e Lumit të Vlorës, në historinë mes udhëkryqesh të mëdha politike dhe nismat sado të vogla për mëkëmbje, gërryer nga historia… Pavarësisht kërkesave të...

Lajmet e Fundit