19.8 C
Prizren
E martë, 30 Maj, 2023

LDK-ja, Haskukës: Mos e politizo arsimin!

Lidhja Demokratike e Kosovës(LDK) në Prizren ka reaguar rreth gjendjes në arsim në këtë qytet.

Sipas këtij subjekti politik arsimi në Prizren është politizuar.

Komunikata e LDK-së

Dega e LDK-së në Prizren është jashtëzakonisht e shqetësuar me ndërhyrjet politike të Kryetarit të Komunës së Prizrenit z. Mytaher Haskuka, ndaj drejtorëve dhe zëvendësdrejtorëve të disa shkollave, për ndërprerjen e marrëdhënies së punës në pozitat udhëheqëse, si dhe për emërimin pa konkurs e pa asnjë kriter të disa mësimdhënësve tjerë, bazuar vetëm në afërsinë e tyre politike me partinë në pushtet, Vetëvendosjen.

Për LDK-në është e papranueshme ndërhyrja vullgare e kreut të komunës në menaxhmentin e shkollave duke larguar në mënyrë selektive drejtorët në prag të fillimit të vitit shkollor

Me metodën ‘të çkapim që të kapim” nuk mund të bëhet kurrë depolitizimi i arsimit, gjë të cilen e kishte premtuar aq shumë Vetëvendosja në Prizren.

Nga ana tjetër jemi të shqetësuar edhe më shumë me mos respektimin e procedurave ligjore nga DKA e që sipas Ligjit për Arsimin Parauniversitar, udhëzimit administrativ 15/19, në të cilin parashihet shpallja e konkursit 3 muaj para skadimit të kontratës ose të vazhdimit të kontratës, bazuar në performancën e treguar të menaxherëve të shkollave.

Gjendja rëndohet edhe më shumë po ta kemi parasysh që ky vit shkollor do të nisi nën problemet dhe vështirësitë që po i sjellë pandemia Covid-19.

Menaxhmenti i shkollave duhet të jetë i përgatitur ta menaxhoj mirë situatën e re dhe konsiderojmë që këtë asesi nuk mund ta bëjnë personat e emëruar ad-hoc dhe që për kriter të vetëm të plotësuar kanë militantizmin politik.

LDK në Prizren, me këtë rast dënon shkeljet e njëpasnjëshme ligjore me vendimet arbitrare që i merr, madje jo vet kryetari Haskuka, por njerëz të kabinetit të tij që vendosin për të, dhe i bëjmë thirrje që të mos luaj me fatin e nxënësve të shkollave të Prizrenit të cilët meritojnë kujdes e përgatitje maksimale për fillimin e këtij viti që duket se do të jetë i vështirë dhe i pazakonshëm si rezultat i pamdemisë.

Mbani larg duart nga shkollat, mos e politizoni edhe më tej arsimin, por përmbushini obligimet ligjore e morale ndaj shkollave, menaxhmentit të tyre, mësimdhënësve dhe nxënësve të Prizrenit.

 

Më Shumë

Mot me diell dhe vranësira për sot

Në Kosovë sot pritet të mbajë mot me diell dhe vranësira të cilat parashihen të sjellin reshje shiu dhe rrufe. Në njoftimin e Institutit Hidrometeorologjik...

Shtëpia ku lindi Hitleri tani do të shndërrohet në qendër policësh

Shtëpia në Austri në të cilën lindi Adolf Hitleri do të përdoret për trajnimin e oficerëve të policisë mbi të drejtat e njeriut. Qeveria bleu...

Mona Liza

Lajmet e Fundit