22.8 C
Prizren
E martë, 16 Korrik, 2024

“Lista serbe” imponon kompromiset për këtë mandat

Kuvendi_i_Kosoves_7Pakicat kërkojnë që në momentin kur të hapet Kushtetuta për ndryshime që mundësojnë shndërrimin e FSK-së në FAK, të përfillet edhe kërkesa e tyre për vazhdimin e ulëseve të rezervuara edhe për një mandat
Pakicat mund ta mbajnë peng formimin e Forcave të Armatosura nëse nuk e japin votën e tyre për ndryshimet e domosdoshme kushtetuese – shkruan gazet Tribuna.

Sipas Kushtetutës së Kosovës, ndryshimet mund të kalojnë me vota të deputetëve dhe shumicën e votave të deputetëve pakicë. Andaj, i mbetet kësaj legjislature të vendosë nëse do të provojë të shkojë në ndryshimet kushtetuese me këta deputetë të pakicave apo ta presë mandatin tjetër, kur në Kuvend pritet të futet “Lista serbe”, e cila njihet si eksponent i politikës së qeverisë së Serbisë.

Bazuar në qëndrimet politike të Beogradit dhe “Listës”, për pavarësinë dhe institucionet e shtetit të Kosovës, në Prishtinë ka një drojë se FAK mund të rrezikojë të formohet nëse lihet për mandatin e legjislaturës së ardhshme.

Më Shumë

Messi dërgon Argjentinën në një tjetër finale të Copa America

Kampionia në fuqi, Argjentina, rezervoi vendin e saj në finalen e Kupës së Amerikës, pasi golat e Julian Alvarez dhe Lionel Messi i dhuruan...

Magjike: Ujëvarat e Lubinjës së Poshtme të Prizrenit

Këto janë ujëvarat e fshatit Lubinjë e Poshtme të Prizrenit që ka natyrën më të bukur në Kosovë e ujin e pastër kristal. Ndiqeni kronikën...

Lajmet e Fundit