2.8 C
Prizren
E enjte, 7 Dhjetor, 2023

3375 persona nuk janë më “kosovarë”

pasaporta e kosovesNjë dukuri e shpeshtuar kohëve të fundit në Kosovë është të hequrit dorë nga shtetësia e Kosovës. Qytetarë të shumtë, disa të detyruar e disa ndonëse pa arsye, po heqin dorë nga shtetësia e Kosovës – shkruan Kosova Sot.
Sipas zyrtarëve të Ministrisë së Brendshme, gjatë vitit 2013 gjithsej 3375 persona kanë hequr dorë nga shtetësia e Kosovës.

Sipas tyre, arsyet më të shpeshta janë se disa shtetet të BE-së nuk lejojnë mbajtjen e dy shtetësive.

Mendim të ndryshëm nga zyrtarët e kësaj ministrie kanë sociologët.

Sipas tyre, nuk është arsye e vetme se disa vende të BE-së nuk lejojnë dy shtetësi. Arsyeja më e madhe është se te shumica e qytetarëve është krijuar një realitet jo shumë i favorshëm për një mirëqenie më të mirë, individuale dhe familjare, për një zhvillim më të mirë ekonomik, etj., andaj ata ia mësyjnë vendeve jashtë Kosovës për t’i arritur të gjitha këto dhe për këtë duhet të heqin dorë nga shtetësia.

Në komunën e Prishtinës që nga fillim viti 2014 kanë qenë gjithsej 13 kërkesa për lirim nga shtetësia e Kosovës.

Më Shumë

Qytetarët të shqetësuar me 2 € false, kërkojnë të intervenojnë institucionet

Qytetarët po kërkojnë nga institucionet që të intervenojnë në mënyrë që të evitohen nga qarkullimi monedhat prej 2 euro false. Kryeqytetasit e intervistuar nga...

Gjendet i vdekur një person në një market në Prizren

Një person është gjetur i vdekur mëngjesin e sotëm në një market në Prizren, transmeton IndeksOnline. Lexuesit kanë dërguar pamje nga vendi i ngjarjes ku...

Lajmet e Fundit