19.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Tetor, 2022

Mbi 60 mijë aktivistë partiakë në zgjedhje

ZgjedhjetNëse në ndonjërin nga më shumë se 2500 vendvotimet që janë në gjithë Kosovën për zgjedhjet lokale, do të ketë manipulim apo vjedhje votash, për këtë do të jenë përgjegjës kryesor subjektet politike që i kanë përzgjedhur vëzhguesit dhe komisionarët e tyre për mbarëvajtjen e procesit zgjedhor.

Arsyeja pse secila parti ka përgjegjësi për kualitetin e zgjedhjeve sipas rregullave të KQZ-së është sepse secili subjekt garues ka të drejtë të ketë nga dy vëzhgues në secilin vendvotim. Përveç vëzhguesve, subjektet kanë edhe komisionarë, ndërsa po ashtu zgjedhjet pritet të monitorohen edhe nga vëzhgues të shoqërisë civile dhe organizatave të ndryshme ndërkombëtare duke nisur nga misioni i Bashkimit Evropian,shkruan Tribuna.

Numri i saktë i gjithë vëzhguesve dhe komisionarëve do të dihet më 10 tetor kur edhe është afati i fundit i KQZ-së për caktimin e kësaj trupe bashkë organizuese e procesit zgjedhor..

Më Shumë

Duda Balje ‘rroket’ me kryeministrin Kurti në një takim për ditën e boshnjakëve: Nuk keni informata

Deputetja e komunitetit boshnjak, Duda Balje, edhe sot ka shprehur pakënaqësi në mënyrë indirekte në raportet e saj me Kurtin. Në një takim me kryeministrin...

Totaj pret në takim kryetarin e PRBK-së, Albert Kinolli

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, priti sot kryetarin e Partisë Rome të Bashkuar të Kosovës, Albert Kinolli, nënkryetarin e kësaj partie Rasim Krasniq dhe...

Lajmet e Fundit