25.8 C
Prizren
E hënë, 15 Gusht, 2022

Mesazhet e BE-së janë shumë të qarta

Edita TahiriZëvendëskryeministrja Edita Tahiri ka thënë se Ivica Daçiq në Beograd po e thotë krejtësisht të kundërtën e asaj që po punon në Bruksel. Sipas saj, BE-ja po ia bën të qarta mesazhet Serbisë, se nuk mund të hyjë në këtë Union pa e njohur Kosovën.

Qëndrimi i kryeministrit të Serbisë, Ivica Daçiq, lidhur me shkëmbimin e territoreve Kosovë-Serbi, nuk përputhet me angazhimin e tij në bisedimet në Bruksel. Kjo është përgjigja që zëvendëskryeministrja e Kosovës Edita Tahiri i bën kryeministrit serb lidhur me “ofertën” që ky i fundit e ka bërë pas mbledhjes së fundit të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, për shkëmbim territoresh me Kosovën.

Në një intervistë për “lajmi.net”, Tahiri ka thënë se të gjitha çështjet e hapura mes Kosovës dhe Serbisë duhet të zgjidhen përmes të dialogut në Bruksel.

Ajo ka thënë se vetë angazhimi i palës serbe në dialog tregon se në fund të procesit do të ketë njohje reciproke mes dy shteteve.

“Është një diskrepancë e plotë mes deklaratave kontraverse e të kohëpaskohshme të z. Daçiq dhe angazhimit që ai dhe Qeveria e Serbisë e bëjnë në kuadër të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve mes Republikës së Kosovës dhe Serbisë.. Qëndrimi ynë lidhur me këto çështje është se procesi i dialogut të Brukselit duhet përfundimisht të rezultojë me njohjen reciproke të dy shteteve, pra që Serbia ta njohë pavarësinë e Kosovës, në mënyrë që të realizohet normalizimi i plotë”, ka thënë zëvendëskryeministrja Tahiri.

Tahiri, e cila njëherit është edhe shefe e delegacionit të Kosovës për bisedime teknike me Serbinë, ka kritikuar kryeministrin serb se përmes këtyre deklaratave po dëshmon se ende vazhdon të merret me politikat e vjetra të Serbisë. “Deklarata e tij lidhet më tepër me politikat e vjetra të Serbisë, ndërkohë që Ballkani po jeton realitetin e ri të lindjes së shtatë shteteve të reja, përfshirë edhe shtetin e Kosovës, nga procesi i zhbërjes së ish-Jugosllavisë”, ka thënë Tahiri.

Zëvendëskryeministrja Tahiri ka thënë se Serbia nuk mund të ketë perspektivë evropiane, pa e njohur pavarësinë e Kosovës.

“Serbia e ka parasysh se nuk mund ta sigurojë perspektivën evropiane pa e njohur Kosovën dhe për këtë unë mund t`ju them që mesazhet e Bashkimit Evropian janë gjithnjë e më të qarta se vendet duhet të kenë fqinjësi të mirë me shtetet përreth, nëse dëshirojnë të bëhen pjesë e BE-së. Prandaj, unë jam e bindur që Serbia do të shkëputet nga politikat e së kaluarës dhe do ta pranojë realitetin në kuadër të së cilës Kosova është shtet i pavarur dhe Sovran”, ka thënë Tahiri.

Më Shumë

Drejtori i kompanisë poston foto duke qarë pasi largoi disa punëtorë nga puna

Drejtori Ekzekutiv i Linkedin është bërë lajm  pasi postoi një selfie të tij duke qarë pas pushimeve nga puna që bëri në kompaninë e...

95 aksidente trafiku në 24 orët e fundit në Kosovë

Në 24 orët e fundit në Kosovë janë shqiptuar 1 mijë e 928 gjoba trafiku. Gjatë kësaj periudhe kanë ndodhur 95 aksidente trafiku, nga të...

Lajmet e Fundit