37.8 C
Prizren
E premte, 19 Gusht, 2022

Afera “pronto” nën hetime

Afera prontoBiseda telefonike në mes të Adem Grabovcit dhe Sami Lushtakut e plasuar në YuoTube ka arritur në 218.423 klikime. Afërsisht kaq kanë qenë të klikuara edhe përgjimet e tjera të publikuara një vit më parë. Ato ishin incizuar gjatë hetimeve kundër ish-ministrit Fatmir Limaj për korrupsion.

Kopjet e përgjimeve ishin shpërndarë 12 ditë pasi Prokuroria u kishte dhënë kopje të përgjimeve gjykatës, të akuzuarve dhe avokatëve të tyre.

Publikimi i tyre zbuloi aferën tashmë të njohur si “afera pronto” dhe ndasitë e mëdha në mes të Hashim Thaçit, Adem Grabovcit, Sami Lushtakut, Vlora Çitakut në njërën anë dhe Jakup Krasniqit e Fatmir Limajt, në anën tjetër.

Prokurori thotë se ende është duke e hetuar se kush i publikoi përgjimet telefonike të zyrtarëve të shtetit dhe të PDK-së.

Misioni i BE-së në Kosovë ka thënë për Koha Ditore se Prokuroria Themelore e Prishtinës është duke e hetuar publikimin e përgjimeve.

EULEX-i ka refuzuar të japë detaje të tjera për këtë çështje.

Zyra e Prokurorisë Speciale e Kosovës (SPRK) ka ngritur një aktakuzë në rastin e Ministrisë së Transportit dhe Telekomunikacionit më 16 nëntor të vitit 2012. /Koha Ditore/

Më Shumë

Serie A, pas 51 vitesh asnjë barazim në debutim

Për të katërtën herë në historinë e kampionatit italian, shenja X mungon në ndeshjet e javës së parë, të gjitha më të mirat e...

Prizrenasi shkon në pushime, hajnat i vjedhin pajisjet në zyre

Policia e Kosovës në Prizren ka bërë të ditur se një person, në këtë rast viktima, ka raportuar se derisa kishte qenë në pushim...

Lajmet e Fundit