34.8 C
Prizren
E enjte, 18 Gusht, 2022

Muja premton përkrahje për personat me aftësi të kufizuar

Ramadan Muja 2Kryetari i  Komunës së Prizrenit,  Ramadan Muja, ka marrë pjesë në shënimin e ditës ndërkombëtare për personat me aftësi të kufizuara, i cili është organizuar në qendër të qytetit në “Shatërvan”, me moton “Thyej pengesat, hap dyer për një shoqëri gjithëpërfshirëse për të gjithë”. Muja premtoi se si kryetar i Komunës së Prizrenit, do të angazhohet të ndihmojë këtë kategori të shoqërisë .

Në Kosovë janë rreth 10 përiqnd të qytetarëve me aftësi të kufizuar. Në një konferencë për shtyp të organizuar në “Hendikos”, zyrtarët e kësaj Organizate kanë kërkuar nga qeveria qendrore dhe ajo lokale, që të mos e lejojnë asnjë ndërtim pa përmbushjen e kushteve për lëvizje të personave më aftësi të kufizuara, punësimin e këtyre personave sipas ligjit dhe kanë paraqitur problemet me të cilat ballafaqohet kjo pjesë e shoqërisë sonë./PrizrenPress.com/

 

Më Shumë

Prizren/ Kunatat ia marrin fëmijën 5-vjeçar, policia e heton rastin

Ankuesja femër kosovare ka raportuar në polici në Prizren se më datën 14.08.2022 kishte pasur një rast dhune në familje dhe me dy fëmijët...

VIDEO/ Stresi dhe Noizy ngjiten së bashku në skenën e Alpha Show

Stresi dhe Noizy janë ngjitur për herë të parë së bashku në skenën e “Alpha Shoë”, koncertin që organizoi ky i fundit mbrëmjen e...

Lajmet e Fundit