30.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

Ashton e kënaqur me zgjedhjet në Kosovë

ashtonPërfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme, Baronesha Catherine Ashton, e ka vlerësuar lart, mbarëvajtjen e rrethit të dytë të zgjedhjeve në Kosovë. Ajo i ka vlerësuar zgjedhjet si thelbësore për të ardhmen e Kosovës.

“Jam e kënaqur me këtë rund të dytë, të qetë të zgjedhjeve lokale të 1 dhjetorit në Kosovë dhe do të doja t’i uroja votuesit për pjesëmarrjen e tyre. Këto zgjedhje janë kruciale për të ardhmen e Kosovës dhe për procesin e normalizimit te marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë”, thuhet në deklaratën e Ashton.

Baronesha Ashton, gjithashtu ka njoftuar, se më 5 dhjetor do të takojë në Bruksel kryeministrat Hashim Thaçi dhe Ivica Dacic, më të cilët sipas saj, do të diskutohet lidhur me zbatimin e marrëveshjes së 19 prillit.

“Do të takohem me kryeministrin Thaçi dhe Dacic në Bruksel më 5 dhjetor, për një rund të ri të dialogut. Do të diskutojmë se si t’i çojmë përpara çështjet e mbetura për t’u implementuar nga marrëveshja e prillit. Kjo është me rëndësi, në veçanti duke konsideruar prezantimin e raportit tim të radhës për dialog para Këshillit në muajin dhjetor”, theksohet në deklaratën e Ashton-it.

Më Shumë

Luizi poston një foto më të bijën në krah, i bën dedikim të veçantë

Fituesi i Big Brother Vip Albani, Luiz Ejlli, ka postuar një foto të ëmbël më të bijën në krah. Ai përkrah fotos shkroi, “Nëse vetëm...

Nesër bëhet inaugurimi i shërbimit të Kardiologjisë në Spitalin e Prizrenit

Nesër  në Spitalin e Përgjithshëm “Prim. Dr. Daut Mustafa” në Prizren, do të bëhet inaugurimi i shërbimit të Kardiologjisë Intervente - Laboratori i Kateterizimit,...

Sot nis Euro 2024

Lajmet e Fundit