11.8 C
Prizren
E shtunë, 2 Mars, 2024

NBA gjobit Anthony Edwards me 40,000 dollarë për komente homofobike

Ylli i Minnesota Timberwolves, Anthony Edwards u gjobit me 40,000 dollarë nga NBA të martën për komentet homofobike që ai bëri në llogarinë e tij në Instagram.

“Edwards është gjobitur me 40,000 dollarë për përdorimin e gjuhës fyese dhe poshtëruese në mediat sociale”, tha në një deklaratë Byron Spruell, presidenti i operacioneve të ligës.

Në videon e fshirë tashmë, 22-vjeçari i ofendon një grup njerëzish për seksualitetin e tyre ndërsa kamera zmadhon njerëzit brenda një makine. Ai gjithashtu mund të dëgjohet duke thënë: “Shiko çfarë ka bërë bota, vëlla” para se të përfundojë video. Postimi më vonë u bë viral në Twitter, duke gjeneruar një valë kritikash.

Presidenti i Minesota Timberwolves, Tim Connelly, shprehu zhgënjimin total me Anthony Edwards pasi lojtari bëri komente homofobike për komunitetin LGBTQ+ në një video të postuar në faqen e tij në Instagram gjatë fundjavës.

Pas kritikave të ashpra që mori nga publiku në rrjetet sociale, lojtari i Timberwolves kërkoi falje.

“Ajo që thashë ishte e papjekur, fyese dhe mosrespektuese dhe më vjen keq”, shkroi ai në Twitter. “Është e papranueshme që unë apo dikush ta përdorë atë gjuhë në një mënyrë kaq ofenduese, nuk ka asnjë justifikim për këtë. Unë jam rritur më mirë se kaq!”.

Edwards, i cili kishte mesatarisht 21.3 pikë për lojë sezonin e kaluar, u zgjodh me zgjedhjen nr. 1 në Draft 2020 dhe është një nga yjet në rritje të NBA-së.

Edwards është gjithashtu i njohur për rolin e tij si aktor dytësor në filmin popullor ‘Hustle’, i publikuar këtë vit dhe me Adam Sandler dhe spanjollin Juancho Hernangomez, gjithashtu një lojtar në NBA.

/Albanianpost.com

Më Shumë

Gjendet një mjet i pashpërthyer në Malishevë

Një burrë ka raportuar në polici se derisa ishte duke punuar në fushë, kishte hapur në një mjet të dyshimtë, të pashpërthyer.   Rasti ka ndodhur...

Haalandi ëndërron Real Madridin

Real Madrid duket se është shumë pranë nënshkrimit të një galaktiku në verë. Pas një sage transferimi që zgjati prej vitesh, duket se Kylian Mbappe...

Lajmet e Fundit