8.8 C
Prizren
E mërkurë, 22 Shtator, 2021

Në Has nuk marrin e as nuk japin nuse pa këtë veshje, kushton rreth tre mijë euro

I janë bërë pjesë e pandashme e jetës.

Ndonëse këtë veshje unike jemi mësuar të shohim vetëm nëpër libra historik ose filma të ndryshëm, Sabrije Jahaj ani pse ka mbushur 80 vjet, këto rroba nuk i ka hekur nga trupi që kur ka ardhur nuse në moshën 22 vjeçare.

Gruaja nga Gjonaj e Hasit të Prizrenit, rrëfen më nostalgji për këtë veshje unike.

“Prej 22 vjet që i kom vesh ma si kom hekë, krejt punët i kom bam ë këto tesha. Mu nuk me dukën të rënda se jomë mësuar më to”.

Kjo veshje unike që është personifikim i krahinës së Hasit, është e veçantë.

Puna e dorës e ndërthurur me veke janë thesar për vendin dhe një punim i tillë kërkon kohë e mund mbi 12 mujor.

“Për këtë veshje duhet të punohet një vit pasi lypin kohë”.
E ndonëse veshja e përditshme me këto rroba është në zhdukje, këtu ende ruhet tradita që vajzat të paktën në dasma ta mbartin këtë punim.

“Ne nuk japim as nuk marrim nuse pa këtë veshje. Tash nuk i veshin çdo ditë po vetëm nëpër dasma ose bajrame. Në anën tonë jemi vetëm pesë gra që këtë veshje e mbajmë edhe ditëve të tjera. Të rejat vetëm nëpër dasma”.

E këtë veshje të veçantë e bënë një kornizë e vendosur në bel e qe ka një arsyeje për modelin specifik.

“Kjo kornizë është e punuar prej druri. Kjo vendoset për mos mu doket trupi dhe veshja mos të vizatohet në trup”.

Lokja 80 vjeçare që me fanatizëm bartë këtë veshje ka një drojë.

Ajo thotë se tashmë janë të pakta gra që po e punojnë këtë veshje që kushton rreth tre mijë euro.
E materiali i kësaj veshje është unike.

“Pritojnë mi mbaru. Tash s’po i punojnë me i vesh, po i veshin vetëm në dasma. Me herët i kemi ba me pambuk në vek tash po i punojnë në panjoma. Tash ka shumë pak që marrojnë në vendin tonë këto veshje”.

Për të veshur këto veshje të punuara me llojllojshmëri lulesh ka edhe rregulla.

Punimi i saj dallon për nuse e dallon për ato që tashmë kanë mbetur të veja.

“Kur jom ardh nuse i kom pru. Kur e kishim burrin në shtëpi i kemi vesh tjera me ma shumë punime, tash që m’ka vdekë, i veshi me punime më pak”.

Në baze të historisë, bartja e kollanit te gratë hasjane ishte e detyruar sepse shumica e burrave ishin në gurbet, e ato ishin edhe burra dhe gra dhe kollani shërbente edhe për të bartur ujë në kohërat më të lashta.

Hasi është një zonë mjaftë e bukur mes Kosovës dhe Shqipërisë./arbresh.info/

Më Shumë

Nijazi Kryeziu lirohet nga akuza për korrupsion

Nijazi Kryeziu, ish-drejtor i Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor në Prizren, është liruar nga akuza për keqpërdorim të detyrës zyrtare, raporton Drejtësia Sot. Ai akuzohej se...

Prizren, goditet nga vetura një këmbësor duke pritë në samafor

Një person ka pësuar lëndime trupore pasi i njëjti gjersa ishte duke qëndruar në një semafor është goditur nga një veturë me targa vendore...

Prizren, katërmbëdhjetë aktakuza kundër katërmbëdhjetë personave

Përmes raportit 24 orësh të Prokurorit të Shtetit, është bërë e ditur se nga Prokuroritë e vendit janë ngritur 75 aktakuza kundër 85 personave,...

Përkujtohet në 141-vjetorin e lindjes atdhetari, Çerçiz Topulli

Si sot, 141 vjet më parë lindi atdhetari dhe veprimtari i shquar i Rilindjes Kombëtare, Çerçiz Topulli. Mësimet e para Topulli i mori në qytetin...

Prizren, burri sulmon fizikisht gruan e tij

Policia në Prizren ka arrestuar një person pasi që ka sulmuar fizikisht bashkëshorten e tij, raporton PrizrenPress Rasti ka ndodhur mbrëmjen e së shtunës në...

Zhduket një e mitur në Prizren

Një nënë nga Prizreni ka raportuar në polici se vajza e saj e mitur në mëngjesin e së martës është larguar nga shtëpia dhe...

Rrahje masive në Suharekë, njëri nga të dyshurit kishte armë zjarri

Në Suharekë ka ndodhur një rrahje masive gjatë ditës së djeshme, raporton PrizrenPress Policia e Kosovës ka njoftuar se katër të dyshuar meshkuj kosovarë, për...

Shqiptohen 1160 gjoba për shkelje të masave anti-COVID

Në 24 orët e fundit në Kosovë janë shqiptuar 1160 gjoba për shkelje të masave anti-COVID, raporton Policia e Kosovës. Gjatë kësaj periudhe janë shqiptuar...

Lëndohet një polic në Prizren

Një polic ka marrë lëndime gjatë arrestimit të një të dyshuari në Prizren, raporton PrizrenPress Sipas njoftimit, polici ka marrë tretman mjekësor, derisa i dyshuari...

974 milionë euro u lëshuan kredi të reja nga bankat komerciale

Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti tha se vetëm gjatë vitit 2021, bankat komerciale kanë lëshuar kredi të reja 974 milionë euro. “Nëse...

SBASHK-u kundër që të ketë sërish shtyrje të mësimit

Kanë mbetur pothuajse edhe 10 ditë deri ne fillimin e vitit të ri shkollor, e për këtë gjë Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të...

Orët e humbura do të kompensohen

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci për lirimin nga pagesa për vijimin e mësimit në arsimin e lartë, tha se kjo...

PSG-Lyon, nga fillimi do të luajë Shaqiri

Paris Saint-Germain dhe Lyoni luajnë sot në kuadër të javës së gjashtë në Ligue 1. Ndeshja do të zhvillohet nga ora 20:45, stadiumin Parc des...

Forca të mëdha policore në veri, Njësia Speciale në kufirin Kosovë – Serbi

Forca të mëdha policore janë parë sot në mëngjes në drejtim të pikës kufitare në Jarinje, në mbështetje të procesit të reciprocitetit ndaj Serbisë...

Nga 1 tetori arsimi i lartë publik pa pagesë – Kurti: Përfitues edhe studentët e vendeve të rajonit

Kryeministri i vendit Albin Kurti ka bërë të ditur se nga 1 tetori i këtij viti të gjithë ata që duan në studiojnë në...

‘Kam dalë me 3 lojtarë të Manchester United’/ Pornostarja u nxjerr të ‘palarat’

Pornostarja  e njohur, Sona River, me origjinë hungareze nuk ka hezituar të pranojë se dilte në të njëjtën kohë me 3 lojtarë të skuadrës së...

Lajmet e Fundit