4.8 C
Prizren
E diel, 27 Nëntor, 2022

Nisin hetimet për rrënimin e shtëpisë-monument në Prizren

Prokuroria Themelore në Prizren ka njoftuar se ka autorizuar Policinë e Kosovës që të nisin hetimet për mbledhjen e provave lidhur me rrënimin e shtëpisë-monument të familjes Myftiu në Qendrën Historike të Prizrenit.

Sipas njoftimit nga prokuroria, kjo bëhet pas reagimit dhe njoftimit publik nga Këshilli për Trashëgimi Kulturore i Qendrës Historike të Prizrenit.

Shkatërrimi i monumentit në Prizren, rast për organet e drejtësisë

Po ashtu, në njoftim theksohet se prokuroria në Prizren ka kërkuar nga kryetari i Prizrenti, drejtori i Drejtorisë së Inspeksionit, drejtorit të Drejtorisë së Urbanizmit dhe Policisë së Kosovës që të ndërmerren urgjentisht të gjitha masat kundër atyre që po bëjnë ndërtime të kundërligjshme dhe kundër dëmtuesve të Trashëgimisë Kulturore.

Më Shumë

Kievi ende pa rrymë pas sulmeve ajrore ruse

Pas sulmeve ajrore ruse që goditën Ukrainën, në shumicën e qyteteve të vendit është rikthyer energjia elektrike, përveç në kryeqytet. Kievi mbetet ende me furnizim...

Çfarë do të bëjë Budweiser me birrat e mbetura pas ndalimit të alkoolit nga Katari në Kupën e Botës?

Birra dhe futbolli zakonisht shkojnë krah për krah, por në Kupën e Botës Katar 2022 ky rregull i pashkruar u thye pasi vendi pritës...

Lajmet e Fundit