0.8 C
Prizren
E diel, 29 Janar, 2023

Nuset shqiptare gjallërojnë fshatrat serbe

20140705081729270646Në fshatin e tretur të Peshterit tash dy dekada s’ka pasur dasmë e as vaj fëmije, e pastaj… Arritën shtatë nuse shqiptare, të cilat beqarëve ua dhuruan (tash për tash) njëzet vogëlushë të shëndetshëm.

Deri para tetë vjetësh nga Bugjeva, fshat i Komunës së Sjenicës (Serbi), largoheshin me radhë pandërprerë. Kush për shkak të dimrave të egër dhe kushteve të rënda për jetesë, por më shumë për shkak të pamundësisë së djemve të këtushëm, punëtorë të mirë, që të gjejnë nuse dhe të themelojnë familje.

Dy dekada në këtë pjesë të Peshterit s’ka pasur dasmë, as vaj fëmije, shkollën po e kaplonte bari, kurse banorët e tjerë jetonin sot për nesër, pa shpresë për të nesërmen…

Më Shumë

Suhareka në pulla postare të Kosovës

Sot, Filatelia e Postës së Kosovës, lëshoi në qarkullim të rregullt emisionin e pullave postare “Qytetet e Kosovës-Suhareka”, me pamjet e bukura të këtij...

Përfundon gjykimi ku paditësi pretendon se SHSKUK ka përzgjedhur kundërligjshëm drejtoreshën e Spitalit “Daut Mustafa” në Prizren

Në Gjykatën Themelore në Prizren, të hënën, ka përfunduar gjykimi në kontestin civil ndërmjet paditësit L.G dhe të paditurës Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i...

Lajmet e Fundit