18.8 C
Prizren
E martë, 28 Maj, 2024

Osmani në Prizren, vizitoi dy shoqata të grave

Presidentja Vjosa Osmani ka qenë për vizitë dje në qytetin e Prizrenit. Ajo u takua me përfaqësues të dy shoqatave atje.

Në Twitter, ajo theksoi se është takuar me gratë e shoqatës “Renesanca”, të cilat punojnë dhe veprojnë e mbështesin gratë e prekura nga kanceri i gjirit.

“Përvojat e grave ishin thellësisht prekëse. Qëndrueshmëria dhe gatishmëria e tyre për të ndihmuar të tjerët që kanë nevojë është vërtet frymëzuese”, ka shkruar Osmani.

Më tej, Osmani tha se është e lumtur që është mirëpritur edhe nga gratë e komunitetit turk që punojnë në shoqatën “Orkidea”.

“Ato gra janë të përkushtuara për ruajtjen dhe promovimin e veprave tradicionale”.

“Përpjekjet e tyre frymëzuese jehojnë brenda jetës së larmishme kulturore dhe artistike të Prizrenit”, ka shkruar Osmani.

Vjosa Osmani

Më Shumë

‘Ma ndjeu zemra’ – serbi ia vrau dy djemtë binjakë, përlotet lokja nga Prizreni

Nëna Mihrije Daçaj, djemtë binjakë të së cilës u vranë në Prizren gjatë luftës, tregoi në emisionin Kosova Today në Klan Kosova se zemra e saj...

Plagosja në Gjonaj të Hasit, gjashtë anëtarët e familjes Likaj shpallen në kërkim

Një përleshje ka ndodhur javën e kaluar më 22 maj në fshatin Gjonaj të Hasit, ku është përdorur edhe arma e zjarrit. Si pasojë dy...

Lajmet e Fundit