10.8 C
Prizren
E shtunë, 18 Maj, 2024

Paguhen pa bërë asnjë punë

Kuvendi Kosoves 14-17Deputetët e legjislaturës së pestë të Kosovës, do të marrin paga si të zgjedhur të popullit për afro dy muaj – pa bërë asnjë punë.

Vendimi i Gjykatës Kushtetuese për të pezulluar postin e Isa Mustafës si kryetar i Kuvendit të Kosovës, e bënë të pamundur edhe punën e deputetëve të rinj. Ndërkaq, sekretari i Kuvendit të Kosovës, Ismet Krasniqi, ka thënë për lajmi.net se deputetët paguhen që nga momenti i dhënies së betimit të tyre si të zgjedhur të popullit.

Albert Krasniqi, hulumtues në Institutin “KIPRED”, ka thënë se në aspektin e shifrave financiare, taksapaguesve kosovarë pagat e deputetëve mund t’ju kushtojnë rreth 180 mijë euro në muaj, përkundër asaj që puna e Kuvendit do të jetë e pezulluar të paktën deri më 18 shtator.

“Ligjërisht është e vështirë që të ndërpriten pagat, pasi që mandati i deputetit fillon që në momentin e certifikimit të rezultateve nga KQZ dhe jo në seancën konstituive në Kuvend të cilën e ka pezulluar Gjykata Kushtetuese”, tha Krasniqi.

Sipas tij, Kosova rrezikon që të mbetet pa institucione të reja deri në nëntor.

Më Shumë

Akti 4: Të dielën përballen Ylli me Trepçën

Të dielën zhvillohet përballja e katërt finale mes Golden Eagle Yllit dhe Trepçës. Mitrovicasit po udhëheqin 2:1 në serinë finale dhe nëse fitojnë do të...

Vazhdojnë punimet në oborrin e SHMU “Gani Saramati” në Prizren

Komuna e Prizrenit ka njoftuar se po vazhdojnë punimet në oborrin e SHMU "Gani Saramati" në Prizren. Gjatë këtyre punimeve, janë ndërtuar parkingje të reja,...

Lajmet e Fundit