18.8 C
Prizren
E enjte, 20 Qershor, 2024

“PDK-istët” e Malishevës do ta votojnë IQM-në

Kilaj-Thaci-malisheveAi i cili po konsiderohet si një nga humbësit më të mëdhenj në këto zgjedhje, kryetari aktual i Malishevës, Isni Kilaj, nga PDK-ja, beson që votuesit e tij do ta votojnë kandidatin e Iniciativës Qytetare të Malishevës në raundin e dytë të zgjedhjeve lokale.

Pavarësisht asaj që gjatë fushatës dhe ditën e zgjedhjeve janë regjistruar tensione të mëdha në mes të PDK-së së kryeministrit Thaçi dhe Iniciativës që përkrahet nga dy të rebeluarit e PDK-së, Jakup Krasniqi dhe Fatmir Limaj, elektorati i të dy subjekteve është i njëjtë.

“Iniciativa ka qenë elektorat i yni, dhe elektorati i PDK-së është i njëjti me IQM-në, por megjithëkëtë ende nuk jemi përcaktuar zyrtarisht”, ka thënë Kilaj.

Mirëpo Kilaj, para se të flasë për ndonjë bashkëpunim me dikë tjetër ai ende shpreson në magjinë e ndryshimit të rezultatit, pasi që thotë se diferenca me LDK-në në Malishevë është tejet e ngushtë.

“Ende nuk janë certifikuar rezultatet dhe diferenca është shumë e ngushtë, ne do ta presim rezultatin zyrtar”, ka thënë Kilaj për “Zërin”.

Gara për votat e humbësve

Ndonëse lufta për rrëmbim elektorati të partive me përqindje më të vogël të votave nga ato që kanë shkuar në balotazh tashmë ka filluar, kandidatët nuk e pranojnë një gjë të tillë. Thonë se po respektojnë procedurat dhe pa u certifikuar rezultati i raundit të parë, zyrtarisht nuk kanë filluar diskutimet me asnjë parti.

Kandidati i Iniciativës Qytetarë për Malishevë, Ragip Begaj, i cili fitoi 42,19 për qind të votave në këtë komunë, ka thënë se ende janë të papërcaktuar për koalicion, kjo, sipas tij, mbetet të shihet ditët në vazhdim. Megjithatë, ai thotë se ka besim në votën e qytetarëve të Malishevës që mund të fitojë edhe pa koalicion. Shpresat i ka në ata që nuk janë të përcaktuar për ndonjë parti.

“Unë kam besim në qytetarët e Malishevës dhe ata që nuk janë të përcaktuar për asnjë parti do ta bëjnë fitoren tonë. Ne për këtë përqindje që fituam kemi kërkuar votën të gjithë qytetarëve dhe nuk e dimë se kush na mbështet më shumë ose më pak”, ka thënë Begaj.

Edhe Salih Morina, kandidat i LDK-së në këtë komunë, i cili sipas të gjitha gjasave do të shkojë në balotazh me 25,81 për qind të votave, ka thënë se nuk kanë vendosur ende se çfarë do të bëjnë. Për një gjë të tillë Morina ka thënë se duhet të diskutohet edhe me strukturat e degës së partisë.

“Ne do të dalim prapë në terren, do të angazhohemi, do të bisedojmë me qytetarët dhe të kërkojmë prapë votë për mbështetje. Nuk kam asnjë kërkesë deri më tani nga asnjë subjekt politik. Ndërsa ne a do t’i bëjmë ndonjë partie ftesë, ajo mbetet të diskutohet me strukturat e degës së LDK-së. Ne presim nga votuesit e të gjitha partive që s’janë në garë për raundin e dytë”, ka thënë ai.

Më Shumë

Lajmet e Fundit