11.8 C
Prizren
E enjte, 30 Mars, 2023

PDK-ja dhe koalicioni paszgjedhor përballen më 21 gusht në Kushtetuese

GjykataKushtetuese e KosovesKoalicionit LDK-AAK-Nisma i është dhënë e drejta në kërkesën për të pasur seancë dëgjimore, para se të vendoset nëse ka qenë kushtetuese zgjedhja e Isa Mustafës kryeparlamentar, shkruan sot Koha Ditore.

Palëve do t’u jepet mundësia që shkurtimisht t’i paraqesin argumentet nëpërmjet prezantimeve verbale.

Do të kufizohen në fakte dhe në çështje të rëndësishme që kanë të bëjnë me rastin. Pas seancës, në dhjetëditëshin e fundit të gushtit, Kushtetuesja do ta nxjerrë verdiktin përkitazi me kryetarin e Kuvendit.

Dy kampet politike që kanë ndërprerë komunikimin ndërmjet vete diku dy muaj më parë, kur janë organizuar zgjedhjet e parakohshme nacionale do të përballen në Gjykatën Kushtetuese më 21 gusht.
“Gjykata ka miratuar kërkesën e deputetëve të bllokut opozitar që të ketë seancë dëgjimore. Ajo do të mbahet më 21 gusht. Fare pak kohë pas kësaj seance, gjykata do të vendosë për rastin. Kjo është një procedurë konfrontuese ku palët do të përballen”, ka thënë një burim i gazetës

Më Shumë

Moti sot me pak vranësira dhe intervale me diell

Sot do të mbajë mot kryesisht stabil, me pak vranësira dhe intervale me diell. Sipas parashikimeve të Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, temperaturat minimale të ditës...

Arrestohen dy persona të kërkuar në Prizren

Dy persona janë arrestuar në Prizren. Arrestimi i tyre është bërë me urdhër të gjykatës. Ata janë dërguar në vuajtje të dënimit. https://prizrenpress.com/asociation-loyola-gymnasium-shpall-konkurs-per-regjistrimin-e-nxenesve-te-rinj/ • Fsh. Piranë, Prizren 28.03.2023-12:40....

Lajmet e Fundit