13.8 C
Prizren
E diel, 2 Prill, 2023

Arrihet armëpushimi mes Izraelit dhe Hamasit

Izraelit dhe HamasitIzraeli dhe Hamasi janë pajtuar për një armëpushim 72-orës në Gaza i cili do të fillojë nga ora tetë e mëngjesit të ditës së premte, kanë bërë të ditur Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Kombeve të Bashkuara.

Që prej fillimit të sulmeve në Gaza më 8 korrik, janë vrarë 1 mijë e 422 palestinezë, shumica prej tyre civil, ka bërë të ditur Ministria e shëndetësisë në Gaza.

Në këtë konflikt gjithashtu janë vrarë gjashtë ushtarë izraelitë dhe dy civilë.

Izraeli ka pohuar se operacionet në Gaza kanë për qëllim mbrojtjen e popullatës nga sulmet e militantëve palestinezë.

“Gjatë kësaj kohe forcat tokësore do të mbesin në vendin e njëjtë”, kanë thënë Sekretari amerikan i shtetit, John Kerry dhe Sekretari i KB-së, Ban Ki-moon në një komunikatë të përbashkët.

“Ne këshillojmë që gjitha palët të veprojnë me qetësi derisa të fillojë armëpushimi”, thuhet në komunikatën e tyre.

Më Shumë

Zjarr i madh në një fabrikë kimike në Itali, alarm për përhapjen e mundshme të tymit toksik

Një zjarr i madh në një fabrikë kimike në periferi të qytetit verior të Novara, Itali, ka shkaktuar një alarm për përhapjen e mundshme...

Kurti: Ekziston marrëveshja, kemi nevojë për zbatim të saktë dhe të shpejtë të saj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se Marrëveshja e Ohrit duhet që të fillojë të zbatohet sa më shpejtë. Ai, në një konferencë për...

Një gazetar ideal

Lajmet e Fundit