-3.2 C
Prizren
E hënë, 6 Shkurt, 2023

PDK në gjah për deputetë

Thaci-misioni i ri14Rruga që ia ka hapur Gjykata Kushtetuese mundësisë që mandatari për qeveri të jetë edhe nga ndonjë subjekt tjetër, pasi që mandatari i PDK-së do të dështonte, e ka futur në panik partinë e Thaçit. Zyrtarët e kësaj partie po i mendojnë disa skenarë për të ikur nga dalja në opozitë.
Kjo parti po bisedon me deputetë të pakënaqur në LDK duke u munduar që t`i bindë ata që t`i bashkohen. Partia e Thaçit vlerëson se bashkë me minoritete i ka 57 deputetë, derisa për ta bërë qeverinë duhen vetëm edhe katër të tjerë.

Bindja apo ‘kontrabandimi’ i deputetëve, po shihet si zgjidhja më e mirë nga PDK-ja për t’i arritur votat për ta krijuar qeverinë.
Kjo ide mund të duket e realizueshme duke pasur parasysh disa pakënaqësi të shfaqura nga drejtuesit e LDK-së në lidhje me ngutinë e liderit të kësaj partie Isa Mustafa, për të bërë koalicion me AAK-në dhe Nismën./Tribuna/.

Më Shumë

Mbi 200 persona dhurojnë gjak në Ratkoc të Rahovecit

Për të 15-in vit më radhë, banorët e fshatit Ratkoc të Rahovecit, u janë drejtuar Ambulancës së fshatit për të dhuruar gjak me moton...

Projektligji për pagën minimale së shpejti dërgohet në Kuvend

Projektligji që do t’i hapte rrugë rritjes së pagës minimale në Kosovë, ka kaluar vetëm në lexim të parë. Kryeministri Albin Kurti  ka paralajmëruar...

Lajmet e Fundit