10.8 C
Prizren
E enjte, 6 Tetor, 2022

Përmasa e eklipsit

Rabije BYTYQIPër çfarë sot të belbëzoj
Koha e huaj më ka katandisur
Duart të hedhura në ajër
nuk gjejnë ngushëllim
me çka ta shtjelloj detyrën e ditës?
Me epitafe të zbehta nëpër kujtesë
me eklipsin e zgjatur të diellit
me kaosin e djepave të thyer
me thëngjillin e qative të djegura
Apo nga vaji i qyqes
t’i përgjërohem feniksit
për tokën e djegur
dhe trupat e mbjellur gjithandej
që harresën e refuzojnë…
Për çfarë sot te belbëzoj
kur përmasat e jetës një copë bukë
e turbulllon qiellin
dhe lisat flasin jermishëm
të gjunjëzuar nga pesha e kohës.

Rabije BYTYQI

Më Shumë

Mustaine synon të shkruajë prapë me Hetfieldin

Vokalisti i bendit Megadeth, Dave Mustaine, ka sugjeruar që jo vetëm që do të donte të shkruante bashkë me James Hetfield e Metallica prapë,...

Pasi arrestohet në Prizren, dërgohet në burgun e Dubravës

Një person i kërkuar është arrestuar në Prizren. Ai është dërguar në vuajtje ë dënimi në burgun e Dubravës. “Në bazë të urdhëresës së gjykatës është...

Lajmet e Fundit