14.8 C
Prizren
E shtunë, 3 Qershor, 2023

Përurohet restaurimi i Muzeut Arkeologjik në Prizren

Është përuruar restaurimi i Muzeut Arkeologjik në Prizren.

Drejtori i QRTK-së në Prizren, Samir Hoxha, tha se përmes implementimit të këtij projekti është mundësuar qasja institucionale që duhet të kemi karshi trashëgimisë së pasur kulturo – historike që ka rajoni i Prizrenit.

Arkitektja, Ilirjana Mejzini, e cila ka qenë drejtoreshë e projektit të restaurimit tha se “ky projekt ka qenë tejet voluminoz”.

“Është realizuar përmes një studimi të planifikuar i cili ka rezultuar me zhvillimin e punimeve cilësore për të bërë një objekt të këtij lloji edhe atraksion turistik”.

Sekretari i Përgjithshëm i MKRS-së, Veton Firzi dhe kryesuesi i Kuvendit të Prizrenit,Kujtim Gashi thanë në këtë solemnitet se fal bashkëpunimit të shumë institucioneve po përurohet një ndër objektet që është në listën e prioriteteve të ministrisë së kulturës por edhe komunës së Prizrenit. /TV Prizreni/

Më Shumë

Nagavci paralajmëron ndërtimin e çerdheve në katër qytete, jep detaje për ndarjen e 70 bursave

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, ka thënë se janë në proces të ndërtimit të katër çerdheve të reja në Prizren,...

Gjykimi për shpërthimin në Zhur, njëri i akuzuar mbrohet në heshtje

Në gjykimin për shpërthimin në Zhur, i akuzuari Arben Gashi ka vendosur të mbrohet në heshtje, ku së bashku me të akuzuarin Iran Badalli,...

Lajmet e Fundit