27 C
Prizren
E martë, 11 Maj, 2021

Plani slloven dhe Prizreni me Vlorën

Denion Ndrenika

Nëse ka një plan slloven për rishikimin e kufijve në Ballkan me shanse të mëdha të afrimit të një shteti shqiptar (sado të jetë e mundur) sipas Prizrenit dhe Vlorës dhe pas këtij plani qëndron Hungaria, mendja më shkon se pas kësaj qëndron Austria. E, nëse qëndron Austria, aty shoh amerikanët.
Brezi ynë është fatlum sepse tash e ka Shqipërinë të çliruar në verilindje nga pushtuesi gjaksor serb.
Ndonëse një takëm njerëz shpirtmirë janë ngërthyer në naivitet dhe padashur të ecjes me dy Shqipëri për t’u bërë një Shqipëri, dy parimet kundërthënse në Ballkan e shohin njerin sosh të dështruar: Nuk ka vend për shtetet kaçurrel sepse serbët mbeten problem dhe shqetësim.
Ka dështuar qartazi krijimi i shteteve shumetnikë, ndonëse shqiptarët nuk kanë pasur kurrë kundërshti, madje po i mbajnë në këmbë.
Ne nuk kemi asgjë të jetojmë me cilindo fqinj, mirepo sllavët, veçanërisht serbët dhe grekët nuk janë dëshmuar historikisht se duan të jetojnë me ne.
Dhe, kësisoj çdo mendjembyllur le të shohë se çfarë kanë bërë kundrejt krejtvet serbët, pra shqiptarëve, kroatëve, rumunëve, hungarezëve, malazezëve, maqedonasve të sajuar, boshnjakëve dhe bullgarëve.
Mjaftojnë vitet ‘90 që ky takëm njerëzisht të mirë në shpirt, por të mbyllur në mend shkak fati i brezit tonë me verilindjen e çliruar të Shqipërisë, të këndellet e të ndalet në marrinë e ecjes ndarazi.
Nëse ka një plan që na afron ndoshta, ndoshta duhet lexuar. Padyshim nuk them duhet pranuar, por jo ta largosh.
Të bisedosh nuk do të thotë pranim. Të negociosh nuk do të thotë krim. Tradhëti është të ndash padashje atdheun në kohë paqeje dhe jo kur nuk ke mundësi dhe derdh gjak pa dalë dot ta mbrosh.
Rikujtoj që rezoluta 777 e 19 shtatorit 1992 nuk e njeh Jugosllavinë dhe iu vendosi parashtesën “ish”.
Pra, “Jugosllavia” nga vetë OKB u shpërbë dhe parimi është rikthimi në zanafillë. Ne na përkon vetëm Vlora 28 Nëntor 1912 dhe jo 29 korriku 1914 në Londrën e zezë dhe asesi ndonjë datë tjetër. Asnjë shtet shqiptar nuk e ka shfuzqiuar Vlorën dhe Prizrenin, andaj vendimet 1878 dhe 1912 mbeten të pacenueshëm.

Më Shumë

Duda Balje tregon se a flirtojnë politikanët me të

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Duda Balje, ka qenë e ftuar në një intervistë së fundi, ku iu është përgjigjur disa pyetjeve për jetën...

Ylli edhe më afër kurorëzimit me titullin e kampionit, fiton ndeshjen e dytë ndaj Pejës

Ka përfunduar edhe ndeshja e dytë në finalen mes Yllit dhe Pejës në Superligën e Kosovës në basketboll, transmeton Sinjali Sport. Ndeshja e zhvilluar në...

Posta e Kosovë vë në qarkullim pullat e reja postare: Shtazët e egra të rrezikuara vendore

Posta e Kosovës, sot me rastin e shënimit të Ditës së Evropës, më 07.05.2021, vë në qarkullim postar emisionin e pullave postare “Evropa 2021-Shtazët...

Për tre muaj, 62 raste të dhunës në familje në Prizren

Gjatë periudhës janar-mars të këtij viti, 489 persona në Kosovë kanë qenë viktima të dhunës në familje, ku prej tyre, 390 janë të gjinisë...

Hamilton nuk njeh rivalë, triumfon edhe në Spanjë

Lewis Hamilton nuk njeh rivalë edhe për këtë sezon. Piloti britanik triumfon edhe në garën e Montmelos të Barcelonës, e treta sezonale për të,...

Aksident mes tri veturave në Prizren, lëndohen 2 persona

Një aksident trafiku ka ndodhur dje rreth orës 16:20 në Prizren, raporton PrizrenPress Policia njofton se në këtë aksident kanë qenë të përfshira tri vetura...

Zafir Berisha e kujton “Drinin”: Vrasja e tij ishte humbje për Prizrenin

Ish-komandanti i UÇK-së, Zafir Berisha, ka kujtuar bashkëluftëtarin, Ekrem Rexha -‘Drini’, në 21 vjetorin e vrasjes. Sipas tij, vrasje e “Drinit” nuk ishte humbje vetëm...

Ndërpritet ndeshja Ponte Prizreni – Peja, pejanët akuzojnë vendasit për dhunë pas pjesës së parë

Ndeshja vendimtare e gjysmëfinales së play-offit të Superligës në basketboll mes Ponte Prizrenit dhe Pejës është ndërprerë pas pjesës së parë. Pikërisht pas mbylljes së...

Hajdar Beqa i PDK-së – deputetit të VV-së: Krytë ta heki !

Deputet e opozitës sot kanë diskutuar me tensione me ministren e Jashtme Donika Gërvallën, e cila gjatë fjalimit të saj në Kuvend i akuzoi...

Haskuka flet për drejtorët që i ka me aktakuza

Partitë opozitare në Prizren kohëve të fundit e kanë kritikuar jo pak kryetarin Mytaher Haskuka për keqqeverisje. Opozita i ka drejtuar gishtin pushtetit aktual të...

Aksident me fatalitet në Malishevë: Vdes një person pasi u godit nga vetura

Një aksident ka ndodhur në fshatin Balincë të Malishevës nga ku ka mbetur i vdekur një person. Vetura ka shkelur këmbësorin pak pasi ky i...

Ylli mposht Pejën në finalen e parë

Golden Eagle Ylli ka shënuar fitore në ndeshjen e parë finale ndaj Pejës me rezultat 75:83 dhe bën hapin e parë drejt titullit kampion. Ndeshja...

Manchester City për herë të parë në finale!

Manchester City kualifikohet për herë të parë në finale të Champions League. Sitizens fituan 2-0 në shtëpi ndaj PSG, kur edhe takimin e parë...

Ministri Çeku për rrahjen në ndeshjen Ponte Prizreni-Peja: Veprimet anti sportive do të marrin përgjigjen e merituar

Ministri i Kulturës Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, ka reaguar pas rrahjes që ndodhi sot në ndeshjen Ponte Prizreni-Peja, duke thënë se sulmet fizike,...

Anton Quni përkujton ‘Drinin’

Kryetari i LDK-së në Prizren, Anton Quni, ka përkujtuar Ekrem Rexhën, në 21 vjetorin e vrasjes. Ai, bashkë me bashkëpunëtorët e tij, ka bërë homazhe...

Prishtina buzë titullit të parë pas shumë kohësh, Ballkani jashtë garës për titull

Prishtina është buzë titullit të parë në Superligë pas tetë vjetëve, pas fitores 2:1 kundër Feronikelit, ndërkohë që Ballkanit ka humbur çdo mundësi për...

Lajmet e Fundit