27 C
Prizren
E martë, 11 Maj, 2021

Nisma e quan Haskukën “kufomë politike”

Nisma në Prizren e quan “kufomë politike”, kryetarin e Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskukën.

Sipas këtij subjekti politik, Haskuka ka mendësi komuniste.

“Ndërhyrja me forcë për t’i larguar partitë politike nga zyrat ku zhvillojnë aktivitetin e tyre, është tregues i mendësisë komuniste e një kufome politike e cila dështimin e vet në qeverisjen e Prizrenit mundohet ta kamuflojë me veprime popullsitë”, thuhet në reagimin e Nismës.

Inspektorati i Komunës së Prizrenit të enjten ka realizuar aksionin për lirimin e pronave komunale në të cilat janë të vendosura zyrat e disa prej partive politike që përfaqësohen në Kuvendin e Komunës. Tek këto prona, zyrtarët komunalë, gjatë aksionit i kanë ndërruar kyçet dhe çelësat e dyerve.

Drejtuesit e Inspektoratit kanë bërë të ditur se gjithçka ka shkuar sipas planit të veprimit dhe se nuk ka pasur rezistencë nga subjektet politike, me ç`rast vullnetarisht janë dorëzuar çelësat e dyerve të këtyre lokaleve.

“Deklaratat e Mytaher Haskukës se buxheti i komunës paska humbur miliona nga qiratë e mundshme të cilat ka mundur ti mbledhë, është mashtrim i radhës i një demagogu politik sepse lokali të cilin ne e shfrytëzojmë me vite, para se ta merrnim në shfrytëzim ka qenë i mbyllur dhe askush nuk ka qenë i interesuar ta merr me qira”.

“Loja e Mytës në prag të zgjedhjeve lokale për t’u shitur në opinion si respektues gjoja i ligjit, është tendencë për shpërqendrim të opinionit nga dështimet e tij dhe dhjetëra skandaleve korruptive me tenderë milionëshe duke i ikur faktit të dështimit të tij në mosrealizimin e projekteve kapitale si pishina olimpike, shkolla e muzikës, zona industriale, teleferiku në kalanë e qytetit etj”.

“Para se të thirret në respektim të ligjit për pronat komunale, ai duhet të sqarojë se a vlen ligji edhe për drejtorët e tij dhe qindra të tjerëve që shfrytëzojnë pronat publike duke përfshirë edhe ata që me vite mbajnë të bllokuar rrugët e qytetit dhe shumë hapësira tjera”.

“Përpjekjet tona për ta luftuar politikisht qeverinë e korruptuar në Prizren nuk mund ti ndalë asnjë veprim i papërgjegjshëm i Mytës dhe sektit të tij politik”, përfundon reagimi i Nismës në Prizren. /PrizrenPress.com/

 

Më Shumë

Nënshkruhet memorandum për organizimin e Autostradës Biennale në Prizren

Drejtori i Qendrës Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren Samir Hoxha, ka pritur në takim përfaqësuesit e festivalit ndërkombëtar Autostrada Biennale, me të cilët...

Sot në Suharekë, luhet akti i dytë i finales Ylli-Peja

Të dielën (sot) do të zhvillohet sfida e dytë e finales së plejofit të Superligës së Kosovës në basketboll ndërmjet Golden Eagle Yllit dhe Pejës...

Gjirokastra: qyteti ku flasin edhe gurët!

A do të ruash florinë, katandinë dhe shtëpinë, me dy qofte mbush sininë, ec e mer Gjirokastrinë                      ...

Ndërron jetë veprimtari i AAK-së nga Prizreni

Ka ndërruar jetë veprimtari i shquar i AAK-së nga Prizreni, Shani Pulaj. I ndjeri ishte veteran i arsimit, teksa për shkuarjen e tij në amshim...

Rama e quan të tejzgjatur dialogun Kosovë-Serbi, thotë se pa Francën e Gjermaninë nuk sheh zgjidhje

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka quajtur të tejzgjatur dialogun Kosovë-Serbi, ndërsa ka theksuar se pa përfshirjen e përditshme të Gjermanisë dhe Francës...

Rexhaj: Gërvalla deklaratën për dërgim të dosjeve në Speciale e ka thënë kur ishte në LDK

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Arbër Rexhaj, në një intervistë për T7 ka folur edhe për deklaratën e disa viteve më parë të Donika Gërvallës...

Në Mushtisht të Suharekës i vihet flaka shkollës së vjetër

Policia e Kosovës në raportin 24 orësh ka ndodhur se drejtori i shkollës në fshatin Mushtisht të Suharekës ka raportuar se persona të panjohur...

Plazhi i Ulqinit që ndihmon gratë rreth fertilitetit, këto ujëra janë kuruese edhe për bronhitis

Nëse si grua keni probleme shëndetësore, apo të gjithë ju që keni edhe probleme me frymëmarrjen gjatë pushimeve të verës në Ulqin, vizitoni ‘Plazhin...

ZERO raste të reja nga Covid në Prizren, ZERO vdekje

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka bërë të ditur se nuk ka regjistruar asnjë rast të ri me COVID-19 në komunën e...

Nderohen dëshmorët e kombit në Malishevë

Me rastin e shënimit të “Ditës së Dëshmorëve të Kombit”, sot në Komunën e Malishevës, janë përkujtuar dëshmorët e rënë në luftën për liri....

Avdyli kërkon nga LDK’ja të reagojë për Gërvallen, thotë se ishte zyrtare e tyre kur dha deklaratat për UÇK’në

Deputeti nga lista ‘Guxo’, e cila është në koalicion me Lëvizjen Vetëvendosje, Haxhi Avdyli, ka thënë se Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) po qëndron...

Shtohet konkurrenca për Camavingan

Pas Real Madridit, edhe Arsenali e Barcelona janë futur në garë për mesfushorin francez Eduardo Camavinga, ka raportuar të martën gazeta spanjolle “Mundo Deportivo”....

Surprizon Ardit Gjebrea, ja këngëtarja e famshme që do të prezantojë ‘Këngën Magjike’

Producenti dhe prezantuesi i njohur , Ardit Gjebrea na ka surpizuar teksa ka zbuluar emrin e prezantueses që do e shoqërojë në “Këngën Magjike”....

Bletarët që e rrezikojnë jetën për një ndër mjaltat më të pastra në botë

Bletarët në pjesën perëndimore të Gjeorgjisë rrezikojnë shumë për ta kryer punën e tyre të përditshme. Ata ngjiten në shkëmbinj dhe drunj të lartë...

Policia dënon 791 qytetarë për mosrespektim të masave antiCOVID-19

Policia e Kosovës edhe dje ka vazhduar me kontrollet rreth respektimit të masave antiCOVID-19. Gjatë 24 orëve të fundit policia ka shqiptuar 791 tiketa në...

Arrijnë në Kosovë 4,680 dozat e para të vaksinës Pfizer

Kanë arritur në Kosovë 4,680 dozat e para të vaksinës anti-COVID të llojit Pfizer, pjesë e kontingjentit të 95 mijë vaksinave Pfizer që Bashkimi...

Lajmet e Fundit