25.8 C
Prizren
E premte, 2 Qershor, 2023

Presidenca

Shkruan: Naser Bresa

Dielli rrezet kish drejtuar
Fshatin Lupc për të ndriquar
Muzgun për ta shterruar
Moralin për të sforcuar

Mediat kanë lajmëruar
Se nga burgu është liruar
Kryerrezistenti i tri-vujuar

Mbar populli frymoi më lehtë
I liruar nga një ankth i zi
Që rëndon shpresën e jëtës

Shqeu mjegullën e mendimeve
Rriti koeficientin e veprimeve
Shkriu negacionet
Përkdhel tolerancën

Mikpritje ishte caktuar
N’fshatin Lupc të përvujtuar
Këngë valle të sinkronizuara
Fitore lirisë s’imagjinuar

Dyzetmijë vetë të ekcituar
Të gjithë nga rruga janë përqendruar
T’pritej këndi ku duhej bashkuar
Reflektimi i rrezeve “”Gri’’…
Bac Adem ndërton histori…!

Më Shumë

A është përrallë çdo tregim?

Nga: Gabriel García Márquez (Revista Cambio, 24 korrik 2000) Përktheu: Bajram Karabolli Të shkruash një roman do të thotë të bësh mur me tulla. Të shkruash një...

Liria dhe Ulpiana luajnë ndeshjen e barazhit të Ligës së Parë

Edicioni 2022/23 i Ligës së Parë të Kosovës ka përfunduar javën e kaluar, teksa sot (e shtunë) do të zhvillohet barazhi mes dy nënkampionëve...

Mona Liza

Lajmet e Fundit