19.8 C
Prizren
E martë, 18 Qershor, 2024

Qershori është muaji për seks

seksSeksin e keni gjithmonë në mendje? S’ka asgjë të çuditshme këtu, pasi që qershori është muaji në të cilën dëshira për seks është në pikën kulmore. Në këtë kontribuon koha e nxehtë, rrobat e shkurta dhe të tejdukshme, sikurse edhe shoqërimi më i madh dhe lirimi i feremonit në djersë, sqarojnë shkencëtarët nga “Psychology Today”.
sexi-500

Përveç në qershor, njerëzit për seks janë të interesuar edhe në dhjetor, ndërsa këtë e konfirmojnë studimet e shumta me anë të cilave u mësua se pikërisht në këta muaj ngjizet fëmija, blihen më shumë prezervativë, por edhe shënohet rritje në sëmundjet e transmetueshme seksuale.

Po ashtu, të rinjtë përvojën e tyre të parë seksuale e kanë pikërisht në qershor, tregoi studimi i Martin Levin-it i emërtuar “Seksualiteti nëpër stinë”. Ata që nuk kanë partner nuk janë më pak të interesuar për seks, ndërsa analiza e kërkimit më të shpeshtë në “Google’ tregoi se numri i madh i njerëzve në pjesën për kërkim në muajt qershor dhe korrik shkruajnë ndonjë fjalë që ka të bëjë me seksin.

Në këtë periudhë është edhe numri më i madh i të regjistruarve të rinj në faqet e internetit për njoftim. Shkencëtarët thonë se nuk ekziston ndonjë arsye e qartë se pse interesimi i njerëzve për seksin shtohet në qershor dhe dhjetor, por ekziston mundësia që edhe në botën e shtazëve, ndryshimet në nivelin e hormoneve kushtëzojnë rritjen e dëshirës seksuale në këtë periudhë.

Më Shumë

Në Banjë të Malishevës hapet aeroporti civil

Sot ishte më shumë se një ngjarje e zakonshme, për institucionet lokale të Komunës së Malishevës dhe qytetarët e sajë e më gjerë në...

Babai i Aviciit: Më mungon çdo minutë, por zemërohem me të që u largua

Më 20 prill të vitit 2018, bota humbi një superyll muzikor, DJ-in suedez Avicii. Në moshën 28-vjeçare, ai humbi jetën në mënyrë tragjike ndërsa ishte...

Lajmet e Fundit