23.8 C
Prizren
E diel, 19 Shtator, 2021

Rexhaj: VV-ja është rritur shumë

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Arbër Rexhaj ka folur sa i përket përçarjeve brenda VV-së, për të cilat thotë se për shkak të anëtarësimeve të shumta në këtë parti, mund të ketë mospajtime.

  1. Rexhaj në emisionin ‘Dpt te Fidani’ thotë se Lëvizje Vetëvendosje është rritur shumë dhe si pasojë mund të ketë mospajtime brenda organizatave të kësaj partie në komunat e Kosovës.

“Më shumë po e shoh si rritje të madhe të VV-së, në fakt kur zyrtarët tanë deklaronin se VV-ja po rritet me të madhe në atë kohë dikush e merrte me një lloj skepticizmi. Kur e ke një anëtarësi kaq të madhe me një numër kaq të madhe që anëtarësohen drejtpërdrejtë cdo ditë, natyrisht lindin mendime të ndryshme që mund të kenë pra, nuk po them konflikt apo aksident, por natyrisht prej mendimeve të ndryshme megjithatë mund të ketë mospajtime në kuptimin e lëmive të ndryshme të jetë shoqërore në Kosovë”, tha Rexha.

Rexhaj madje foli edhe për fjalimin e Kurtit që bëri në Këshillin e Përgjithshëm të VV-së që u mbajt para disa ditësh, ku ai iu bëri thirrje për shmangie të konflikteve të brendshme dhe fushatave negative.

Ai thotë se kryeministri Kurti nuk iu ka drejtuar vetëm zyrtarëve brenda VV-së, por edhe aktivistëve.

“Rivalitet përherë ka pasur dhe ka por në kuptimin demokratik të fjalës. Por, ajo çfarë po them është kjo, VV-ja është rritur shumë. Rritja shumë e madhe ka edhe pretendime brenda organizatës të cilët mendojnë që mund ta udhëheqin një projekt një komune, apo kandidat për asamble, dhe natyrisht në këtë prizë mund të ketë një lloj rivaliteti pozitiv për ta udhëhequr një sektor, apo për ta marrë një detyrë. Kryeministri Kurti nuk iu ka drejtuar vetëm zyrtarëve brenda VV-së,, por ajo është parë si një filozofi përtej organizatës, e që shkon edhe drejt aktivistëve ku tashmë duhet të mësohemi më shtëpinë tonë të re, e cila kjo shtëpi politike është shumë e madhe”, shtoi Rexhaj.

Më Shumë

SBASHK-u kundër që të ketë sërish shtyrje të mësimit

Kanë mbetur pothuajse edhe 10 ditë deri ne fillimin e vitit të ri shkollor, e për këtë gjë Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të...

Rihapet gjykimi për korrupsion ndaj ish-Drejtorit të Urbanizmit në Prizren

Gjykata Themelore në Prizren, nuk e ka shpallur sot aktgjykimin ndaj Nijazi Kryeziut, ish-Drejtor i Urbanizmit, i cili po akuzohet për keqpërdorim të detyrës...

Konferenca e Qeverisë, pritet të bëhet publik vendimi për lirimin e studentëve nga pagesat për semestër

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologji dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, do të mbajnë sot një konferencë për media. Telegrafi ka...

Capital T paralajmëron këngën e re

Reperi shqiptar, Capital T, ka paralajmëruar këngën e tij më të re. Këtë e ka bërë të ditur vet ai përmes rrjeteve sociale në disa...

Hajdari: Deri më 23 shtator presim të vaksinohen plotësisht punëtorët e Komunës së Prizrenit

Të gjithë punonjësit e institucioneve publike, si dhe personeli i ndërmarrjeve publike në pronësi të Qeverisë apo komunës, nga sot duhet të posedojnë certifikatën...

Kuteli, ylli që shndriti letrat shqipe

Mjeshtri i realizimit magjik, rrëfimtar i shkëlqyer, përkthyes i majave të letërsisë botërore; njëherësh edhe studiues dhe financier me kontribute të mëdha për ngritjen...

Dy persona në Prizren rrahin një tjetër

Dy persona në Prizren, të mërkurën rreth orës 16:10, kanë rrahur një tjetër pas një mosmarrëveshjeje të mëhershme, raporton PrizrenPress Siç bëhet e ditur nga...

Ferdinand kritikon Ronaldon: Nëse do isha trajner, do i thosha të ulej në stol

Legjenda e Manchester Unitedit, Rio Ferdinand ka kritikuar Cristiano Ronaldos për rolin që bëri pasi u zëvendësua ndaj Young Boys. Ronaldo shënoi në pjesën e...

Rahovec, arrestohet e më pas lirohet personi që po kultivonte kanabis

Në Rahovec, të mërkurën, është arrestuar një person pasi në një aneks të garazhës së tij janë gjetur dhe sekuestruar 9 bimë të dyshuara...

Haskuka në konakun e dy kandidatëve për Kuvend të Prizrenit

Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Prizrenit, Mytaher Haskuka, në kuadër të parafushatës zgjedhore, ka vizituar konakun e shtëpisë së dy kandidatëve për...

Kosova ngjitet për gjashtë pozita më lartë në renditjen e FIFA-s

Shtëpia më e madhe e futbollit, FIFA, ka publikuar  listën e renditjes së re të Kombëtarëve. Kosova e cila ka qenë më herët në vendin...

Thyhen dritaret e një shkolle në Rahovec

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se persona të panjohur kanë thyer xhamat e dritareve të shkollës fillore në fshatin Gexhe të Rahovecit,...

Hoxha nga Prizreni: Njerëzit më të urryer të Allahut janë beqarët

Një deklaratë e hoxhës nga Prizreni, Irfan Salihu, është bërë virale nëpër rrjete sociale dhe ka ngjallur reagime të shumta. Në këtë ligjeratë, ai ka...

Orët e humbura do të kompensohen

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci për lirimin nga pagesa për vijimin e mësimit në arsimin e lartë, tha se kjo...

Tension dhe përplasje në eventin që i bëri bashkë Noizyn dhe Meriton Mjekiqin

Mbrëmë u mbajtë një event në Tiranë në “Albulena Fight Night”. Përpos meçit mes Ervis Bicit dhe Abdul Kassimit, të ftuar ishin edhe Noizy me...

Vdekja misterioze e 28 vjeçarit kosovar në hotel “Rogner”, flet babai i tij: Në ambulancë ishte gjallë, menduam mos e ka mbytur dikush

Pak ditë më parë një 28-vjeçar Ajdin Mustafi, humbi tragjikisht jetën pasi ra nga kati i pestë te hotel “Rogner”. Shkak u bënë kangjellat e...

Lajmet e Fundit