23.8 C
Prizren
E shtunë, 13 Prill, 2024

Shabani: Na harruan

MuharremShabani-delegat i 2 korrikutMuharrem Shabani, një prej delegatëve që e ka lexuar më 2 korrik të vitit 1990 Deklaratën Kushtetuese të Pavarësisë së Kosovës, e kujton 23-vjetorin e asaj ngjarjeje si një kthesë për popullin shqiptar për të vendosur për pozitën e tyre juridike dhe kushtetuese të Kosovës për shpalljen e Kosovës Republikë.

“Në rrethana të gjendjes ushtarake dhe policore, pasi paraprakisht edhe Kuvendin e kishin mbyllur, rryma ishte ndalur, ne u detyruam që para shkallëve të Kuvendit, me një skenar të përgatitur nga delegatët dhe të koordinuar edhe nga akademikët, po ashtu edhe me miqtë nga SHBA-ja, ta kryejmë punën tonë: ta shpallim Kosovën Republikë. Pra, 2 korriku ishte vullneti i popullit”, ka thënë për “Epokën e re” Shabani.

Por, sot Shabani nuk është i kënaqur me institucionet e Kosovës që i kanë harruar delegatët e Kuvendit të 2 Korrikut, minatorët, studentët dhe akademikët të cilët, sipas tij, nuk u ndalën në kërkesat e tyre republikë. “Do të ishte e padrejtë dhe mëkat që gjeneratat e asaj kohe, në mesin e tyre studentë e profesorë, të harrohen”, ka thënë Shabani.

Më Shumë

Totaj uron besimtarët për Fitër Bajram

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj ka uruar të gjithë besimtarët për festën e Fitër Bajramit. “Të gjithë besimtarëve myslimanë, duke iu dëshiruar agjërim të pranuar...

Gjermania sot i dhuron automjete FSK-së

Sot në kazermën e FSK-së “Adem Jashari” do të mbahet ceremonia e pranim-dorëzimit të donacionit me automjete nga Republika Federale e Gjermanisë për Forcën...

Lajmet e Fundit