14.8 C
Prizren
E martë, 30 Maj, 2023

Shala: Problemi kryesor ishte raporti me ShBA-në, Kurti nuk pranohej si lideri i delegacionit

Deputeti i LDK-së, Kujtim Shala, ka thënë në emisionin Pressing në T7 se administrata e ShBA-së nuk e donte kryeministrin në detyrë, Albin Kurtin, si lider të delegacionit të Kosovës në dialog.

“Ambasada nuk e ka njohur kryeministrin si lider të delegacionit të Kosovës. LDKja është përpjekur që të ndërmjetësoj. Ishte me rëndësi që administrata e ShBA-së të dinte që ne si partner e përkrahim kryeministrin. Por ata ishin insistues që kryeministri nuk do të udhëhiqte dialogun”, ka thënë Shala.

“Problemi kryesor ishte raporti me ShBA-në”, shton ai.

Tutje Shala thotë se me të dërguarin Special të ShBA-së për dialog, Richard Grenell, nuk ka pasur kurrë kontakte, por ka thënë se Kurti nuk i interpreton deklaratat e tij si duhet.

Më Shumë

‘DokuFest’ bëhet pjesë e festivaleve për nominimet “Doc Alliance Awards 2023”

Festivali Ndërkombëtar i Filmit të Shkurtër dhe Dokumentar “DokuFest” është përfshirë në mesin e shtatë festivaleve kryesore të dokumentarëve në Evropë për të nominuar...

Prizreni me pikë turistike historike

Fshati Leskovec i Prizrenit ka kohë që është zbrazur nga banorët. Ky vend nga shumë qytetarë quhet edhe Çardaku i Prizrenit, ndërsa është vend...

Himnet në ankand

Lajmet e Fundit