20.8 C
Prizren
E shtunë, 3 Qershor, 2023

Shteti i zhytur thellë në korrupsion e krim të organizuar

Përfaqësues të subjekteve politike, analistë të pavarur politikë dhe pjesëtarë të shoqërisë civile, e kanë parë me shumë shqetësim raportin më të ri të hartuar nga UNDP-ja dhe USAID-i, i cili sjell të dhëna rrëqethëse për rënien në rritje të besimit të qytetarëve ndaj lidershipit që udhëheq tri kupolat kryesore të shtetit, por edhe humbjen e shpresës në institucionet e sundimit të ligjit.

Sipas përfaqësuesve politikë dhe analistëve të pavarur, vazhdimi i humbjes së besimit të qytetarëve në krerët e shtetit dhe institucionet kryesore vjen si pasojë e ngecjes së madhe në zhvillimin ekonomik të vendit për vite të tëra, mungesës së ndëshkimit nga drejtësia të atyre individëve, që janë bërë pjesë e kriminalizimit të jetës politike, dhe vazhdimi i të qenit në krye të institucioneve me peshë shtetërore të njerëzve të korruptuar./Kosova Sot/

Më Shumë

Prizren, 12 aktakuza kundër 12 personave

Prokurori i Shtetit njofton opinionin publik se nga prokuroritë Themelore janë ngritur njëqindepesëmbëdhjetë (115) aktakuza, kundër njëqindenjëzetekatër (124) personave, janë  ndaluar njëmbëdhjetë (11) persona,...

Ndërron jetë ish-kryetari Komunës së Mamushës, Arif Bütüç

Ka ndërruar jetë ish-kryetari i Komunës së Mamushës, Arif Butuç. Lajmin për vdekjen e  ish kryetarit e kanë dhënë disa familjarë, derisa kanë njoftuar se...

Mona Liza

Lajmet e Fundit