18.8 C
Prizren
E diel, 14 Korrik, 2024

Sot kremtohet Fitër Bajrami

Myslimanët në të gjithë botën sot kremtojnë Fitër Bajramin.Kjo ditë shënon fundin e një muaji të agjërimit nga agimi deri në perëndim të diellit, si dhe reflektimin shpirtëror dhe lutjen.

Kjo festë fillon me falje dhe kjo është zakonisht ngjarja kryesore, por ka shumë mënyra të tjera që edhe njerëzit festojnë.

Për myslimanët, Bajrami është një festë që bëhet pasi është kryer një nga detyrat më të rëndësishme fetare për ta, që është agjërimi i muajit të Ramazanit.

Shumë njerëz e festojnë këtë duke kaluar kohë me familjarët, duke shkëmbyer dhurata dhe duke vizituar miqtë e familjarët.

 

Më Shumë

“Prizren Rock and Blues Festival” mbyll edicionin e dytë me muzikë frymëzuese

Edicioni i dytë i “Prizren Rock and Blues Festival” është përmbyllur gjatë fundjavës me muzikë që ka bërë bashkë moshat e ndryshme në Parkun...

Malisheva e mposht Buduçnostin

Malisheva ka nisur me fitore fushatën kualifikuese në Conference League, duke mposhtur Buduçnostin me rezultat minimal 1-0 të mërkurën në stadiumin "Zahir Pajaziti" në...

Lajmet e Fundit