19.8 C
Prizren
E diel, 16 Qershor, 2024

“Takimet e Gjeçovit”, mblodhi dhjetra pjesëmarrës në Zym të Hasit

Manifestimi tradicional letrar, kulturor dhe shkencor “Takimet e Gjeçovit” mblodhi dhjetra pjesëmarrës në Zym të Hasit, raporton PrizrenPress

Përgjatë dy ditësh në kuadër të kësaj ngjarje tradicionale janë zhvilluar aktivitete të shumta në sferën e kulturës dhe shkencës, siç janë ekspozita e veshjeve tradicionale të Zymit, ekspozita e demonstrimit të gatimve tradicionale, promovimi i veprave të ndryshme, tribuna shkencore dhe orë letrare.

Të pranishëm ishin ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku, kryetari i Prizrenit Shaqir Totaj, profesorë, studiues dhe banorë të Hasit.

Ministri Çeku në fjalën e tij ndër të tjera bëri të ditur që Qeveria e Kosovës dhe MKRS-ja qëndrojnë pranë të gjithë atyre që punojnë më zell e përkushtim për ta ruajtur traditën tonë, ndërsa përgëzoi organizatorët për punën që kanë bërë në realizimin e këtij manifestimi.

“Takimet e Gjeçovit” është mbështetur nga Ministria e Kulturës./ PrizrenPress.com

Më Shumë

Vetura godet një vajzë 10 vjeçare në Dragash

Një aksident ka ndodhur në fshatin Buzëz tek rruga për fshatin Kuk të Dragashit. Nga ky aksident një fëmijë e moshës 10-vjeçare është aksidentuar. Komandanti...

Moti sot: I vranët dhe me diell, temperaturat deri në 26 gradë

Këtë të premte pritet të mbajë mot kryesisht i vranët, me mundësi të reshjeve lokale të shiut. Gjatë pjesës së dytë të ditës, pritet të...

Lajmet e Fundit