13.8 C
Prizren
E martë, 21 Mars, 2023

Taksat e qytetarëve po shpenzohen për plotësimin e dëshirave të zyrtarëve komunal të Prizrenit

Mybra MystafaShefja e Grupit Parlamentar të LDK-së në Prizren, Mybera Mustafa vlerëson se shuma në vlerë prej 64 mijë euro, e shfrytëzuar për dreka zyrtare është tepër i lartë për buxhetin e Prizrenit.

“Për fazën nëpër të cilën po kalon Kosova dhe qyteti i Prizrenit, kjo shumë është tepër e lartë”, thotë Mustafa për ‘PrizrenPress’.

Në gjashtë-mujorin e parë të këtij viti nga buxheti komunal i Prizrenit për dreka zyrtare janë shpenzuar afër 64 mijë euro, apo 18 mijë euro më shumë se sa në periudhën e njëjtë të vitit 2013.

Zyrtarët komunal kanë thënë ndërkaq se këto shpenzime nuk janë bërë vetëm nga Administrata komunale , pasi që në këtë buxhet hyjnë edhe shpenzimet e Drejtorisë së Arsimit dhe Shëndetësisë.

Në raportin përmbëledhës të shpenzimeve nga 1 janari deri me 30 qershor 2014, është shënuar se për dreka zyrtare janë shpenzuar 64 mijë euro , derisa 11 mijë euro janë shpenzuar për manifestime të ndryshme dhe mbi 11 mijë euro për furnizim me ushqim dhe pije.

Mybera Mustafa(LDK) thotë ndërkaq se zyrtarët komunal po i shfrytëzojnë taksat e qytetarëve për dëshira personale.

“Pozicioni buxhetor është i paraparë për mysafir e jo pët dëshira të zyrtarëve komunal”, thotë Mustafa./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Shaqiri s’udhëton në Serbi për ndeshjen ndaj Bjellorusisë

  Ylli shqiptar, Xherdan Shaqiri nuk do jetë me kombëtaren e Zvicrës për ndeshjet e marsit. Në fund të muajit mars kombëtaret do të zhvillojnë ndeshjet...

Prizren/Pagoi 17 mijë euro për punë në Sllovaki, s’e mori kurrë vizën

Një qytetar nga Prizreni është mashtruar për një vizë pune në Sllovaki. Ai kishte lidhur marrëveshje me një person për vizë pune, por për të...

Lajmet e Fundit