12.8 C
Prizren
E hënë, 27 Mars, 2023

Tenderin për kubëza e fiton babai i asambleistit të VV’së në Prizren, flasin nga dega

Komuna dhe asamblisti i LVV-se thonë se këto janë bërë në përputhje me ligjin.

Është shtruar me kubëza në vitin 2019.

E tenderin për këtë rrugë në fshatin Serbicë e Eperme e pati fituar kompania “NNT SHABANAJ”.

Por kjo është vetëm 1 nga 6 tenderët që i fitoi kjo kompani, pronar i së cilës është babai i Adem Shabanajt, asamblistit të LVV-së në Prizren.

Ndonëse po akuzohen për konflikt interesi pasi që LVV udhëheq këtë komunë, Shabanaj thotë se kompania në fjalë ka përfituar tenderë edhe nga pushtetet e mëparshme.

Sipas tij, “NNT Shabanaj” ka aplikuar për 40 projekte, porse ne bazë te kritereve ka përfituar 6 nga to.

Asamblisti i LVV-se ne Prizren thotë se Prokuroria nuk ka gjetur ndonjë shkelje ne 4 nga 6 tenderët qe u hetuan.

Për këtë çështje, T7 ka kontaktuar Prokurorinë Themelore të Prizrenit, por këta të fundit nuk kanë kthyer përgjigje.

Ndërkohë edhe nga Komuna e Prizrenit kanë thane se kjo është bërë në përputhje me ligjin.

Madje nënkryetari i Prizrenit, Visar Shehu, thotë se asamblistët e partive opozitare, qe kanë kompani te tilla kanë përfituara tenderë me shifra edhe më të mëdha.

Megjithatë opozita në këtë qytet ka kritika për mënyrën e qeverisjes së kryetarit Mytaher Haskuka.

Kryetari i degës së PDK-së në Prizren, Shaqir Totaj vlerëson se edhe nëse është në rregull me ligjin, një gjë e tillë është dashur te evitohet.

Ndërsa nga shoqëria civile në Prizren kanë vërejtje për mungesë të transparencës nga pushteti lokal.

Ndryshe gjatë qeverisjes 3 vjeçare të Mytaher Haskukes në Prizren, janë ngritur aktakuza ndaj disa drejtorëve të administratës lokale në këtë qytet.

Më Shumë

Poezia dhe gjinjtë e silikonit / Ilire Zajmi

Shkruan: Ilire Zajmi Çfarë vlerash mund të përfaqësojë poezia në një shoqëri moderne, protagoniste të “buzëve e gjinjve të silikonit”? Nëse roli i poezisë do të...

Zhgënjimi i Griezmann

Didier Deschamps iu deshën vetëm disa orë për të caktuar kapitenin e ri të skuadrës franceze. Trajneri 54-vjeçar u takua individualisht me disa lojtarë...

Drejtqëndrimi yt

Lajmet e Fundit