19.8 C
Prizren
E diel, 26 Maj, 2024

Thaçi kërkon angazhim maksimal të të gjithëve rreth MSA-së

Thaci-takimi per MSAKryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, mori pjesë në takimin e dytë të ekipit negociator për Marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit. Në takimin e sotëm kryeministri kërkoi nga resorët përkatës qeveritarë që të angazhohen maksimalisht në përmbushjen e obligimeve që dalin nga procesi i negocimit të marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit me Bashkimin Evropian.

Kryeministri Thaçi në fjalën e tij theksoi se i tërë procesi është i bazuar në tri shtylla, për të cilat theksoi se duhet të kenë vëmendjen gjatë gjithë procesit: e para: efiçienca kohore; e dyta: negociatat duhet të bazohen në fakte dhe në statistika; dhe e treta: llogaridhënia.

“Tanimë kemi folur për rëndësinë e kësaj marrëveshje për shtetin tonë. Jam i sigurt që është për të gjithë individët dhe institucionet e përfshira në këtë proces, rëndësia e madhe e kësaj marrëveshje për çka edhe jemi duke punuar maksimalisht.

Marrëveshja ka implikime praktike e konkrete në përmbushjen e qëllimeve tona në procesin e integrimeve evropiane. Na ka mbetur edhe pak kohë, deri në hapjen e negociatave dhe duhet të sigurohemi që të ndërmarrim me kohë hapat e nevojshëm për të siguruar një proces të shpejtë dhe kualitativ të negociatave me Bashkimin Evropian” tha Thaçi ndër të tjera./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Prokuroria Themelore në Prizren ka ngritur 16 aktakuza kundër 19 personave për vepra penale të ndryshme

Prokuroria Themelore në Prizren ka ndaluar për 48 orë dy persona të dyshuar, në dy raste të ndara, për shkak të dyshimit se njëri...

Në Gjonaj të Hasit përkujtohet 25 vjetori i “Shigjetës”

Në Gjonaj të Hasit po përkujtohet 25 vjetori i Operacionit “Shigjeta”, Drejtimi Operativ 2. Në këtë manifestim përkujtimor po marrin pjesë ish-udhëheqës të luftes së...

Lajmet e Fundit