11.8 C
Prizren
E premte, 31 Mars, 2023

Totaj: Amaneti i të rënëve, obligim që të punojmë për atdheun

Sot, u mbajt seanca solemne e Kuvendit të Komunës së Prizrenit për nder të Epopesë së UÇK-së, ngjarje në të cilën për tri ditë me radhë kujtohet Komandanti Legjendar, Adem Jashari dhe familja e tij, që u flijuan për lirinë e Kosovës.

Me këtë rast, kryetari Shaqir Totaj tha se “përulemi para veprës së familjes Jashari, e cila me 5, 6 dhe 7 mars 1998, e filloi fundin e shtypjes së popullit nga agresori serb dhe lindjen e shtetit të Kosovës.Ishte beteja që përcaktoi të ardhmen e shqiptarëve”.

“Sot, kujtojmë sakrificën e dhembjen e popullit tonë, dëshmorët, martirët, të zhdukurit dhe heronjtë e gjallë që shënuan kthesën më të madhe historike të kombit që kulmoi me luftën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Amaneti i të rënëve është obligim për ne që ta ruajmë atdheun dhe të punojmë pa kursyer asgjë për ta vënë zhvillimin e vendit tonë në piedestal”, u shpreh  Totaj.PrizrenPress .com

Asociation “Loyola–Gymnasium” shpall konkurs për regjistrimin e nxënësve të rinj

Më Shumë

Haradinaj kujton masakrën në Pastasellë të Rahovecit: Dora barbare nuk i kurseu as të miturit

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, e ka kujtuar masakrën në Pastasel të Rahovecit që ka ndodhur 24 vjet më parë. I...

24 vjet nga masakra në Burim të Malishevës

Sot mbushen 24 vjet nga ngjarja më e rëndë në Malishevë, përkatësisht nga masakra e forcave serbe në Burim, ku u vranë dhe u...

Lajmet e Fundit