9.8 C
Prizren
E mërkurë, 22 Mars, 2023

Turqia dhuron transportues ushtarak për Armatën e Maqedonisë

Austria-ushtriaaRepublika e Turqisë do të pajisë Armatën e Maqedonisë me mjete të blinduara ushtarake të tipit “Landrover” dhe me tipin më të ri të transportuesit ushtarak “Kobra”.

Mjetet transportuese ushtarake me një vlerë prej rreth 1 milion euro, do t’i jepen Armatës së Maqedonisë në formë të donacionit. Bëhet fjalë për rreth 10 mjete transportuese speciale, të dedikuara për njësitet elite të ushtrisë.

Në ceremoninë pranim dorëzimit të këtyre transportuesve janë ministri i Mbrojtjes, Fatmir Besimi, shefi i shtabit të përgjithshëm të ARM-së, gjeneral – major Goranço Koteski, ambasadori i Turqisë në Shkup, Gjurol Sokmensuer si dhe diplomatë dhe atashe ushtarakë turq.

Më Shumë

Pezullimi i 37.5 milionë eurove nga Qeveria e Kosovës për komunat, Ibrahimi del me një kërkesë urgjente

Drejtori i Asociacionit të Komunave të Kosovës (AKK) Sazan Ibrahimi në emër të kryetarëve të komunave ka kërkuar nga institucionet qendrore lejimin e bartjes...

Dëshmi për Gjykatën e Hagës: Lvova-Belova ia konfirmon Putinit se adoptoi një adoleshent nga Donbasi

Pasi Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshoi një urdhër-arrest për presidentin e Rusisë, Vladimir Putin dhe komisioneren për të drejtat e fëmijëve, Maria Alekseevna Lvova-Belova, u...

Drejtqëndrimi yt

Lajmet e Fundit