15.8 C
Prizren
E hënë, 29 Maj, 2023

Vaksina anti-COVID, qeveria britanike arrin një tjetër marrëveshje me GSK dhe Sanofi – porosit 60 milionë doza tjera

Qeveria e Britanisë së Madhe ka nënshkruar marrëveshjen e katërt për vaksinat premtuese, duke siguruar 60 milionë doza për trajtim eksperimental që po zhvillohet nga kompanitë farmaceutike GSK dhe Sanofi, shkruan BBC.

Qeveria britanike tashmë ka nënshkruar marrëveshje për 100 milionë doza të vaksinës premtuese të Universitetit të Oksfordit, që po e zhvillon AstraZeneca, transmeton Telegrafi.

Gjithashtu ka siguruar edhe 90 milionë doza tjera të dy vaksinave tjera premtuese. E qeveritë në mbarë botën kanë filluar të ndajnë miliarda dollarë për vaksinën anti-Covid me një sërë kompani farmaceutike.

Vaksina që është porositur nga qeveria britanike dhe zhvillohet nga Sanofi në bashkëpunim me GSK, përdor proteina të kombinuara për prodhimin e vaksinave kundër gripit.

Sanofi është një nga kompanitë liderë në kryerjet e testimeve klinike dhe nëse aprovohet prodhimi i vaksinës dhe rezulton të jetë e suksesshme tek pacientët, ajo do të jetë e gatshme për shitje në gjashtë muajt e parë të vitit të ardhshëm. /Telegrafi/

Më Shumë

Hasani kërkon që masakra në burgun e Dubravës të trajtohet në dialogun me Serbinë

Nait Hasani, i mbijetuar i masakrës së burgut të Dubravës, ka kujtuar ditët kur ish-të burgosurit shqiptarë ishin grumbulluar me 30 prill të vitit...

Mentor Alishani, zgjedhet rektor i Universitetit të Prizrenit “Ukshin Hoti”

Mentor Alishani është zgjedhur rektor i Universitetit të Prizrenit “Ukshin Hoti”. Alishani është emëruar me 7 vota pro, pra të gjithë anëtarët kane votuar për...

Lajmet e Fundit