23.8 C
Prizren
E shtunë, 13 Prill, 2024

Vdes njeriu robot – britaniku 64-vjeçar ishte ‘cyborgu’ i parë i plotë në botë

Një shkencëtar britanik, i cili u bë ‘cyborgu’ i parë i plotë në botë në një përpjekje për të kapërcyer çrregullimin e tij, ka vdekur në moshën 64-vjeçare.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, Peter Scott-Morgan refuzoi të pranonte fatin e tij pasi u diagnostikua me sëmundjen e neuroneve motorike në vitin 2017.

Ai tha se donte të shtynte kufijtë e asaj që shkenca mund të arrijë, kështu që vendosi të zgjasë jetën e tij dhe të bëhej plotësisht robotik.

Peter, nga Torquay, Devon, më vonë tha se ai kishte përfunduar plotësisht kalimin e tij për t’u bërë ‘cyborgu’ i parë i plotë në botë – i quajtur Peter 2.0.

‘Robotisti’ me famë botërore iu është dashur t’ju nënshtrohej një sërë operacioneve tepër komplekse dhe të rrezikshme gjatë udhëtimit të tij. Kjo përfshinte zhvillimin e një avatari jashtëzakonisht të ngjashëm ‘natyral’ me fytyrën e tij, përpara se të humbiste ndonjë muskul.

Avatari u krijua për t’u përgjigjur duke përdorur gjuhën e trupit artificialisht inteligjente dhe ai gjithashtu ka eksploruar teknologjinë e gjurmimit të syve për t’i mundësuar atij të kontrollojë shumë kompjuterë duke përdorur vetëm sytë.

Dhe procedura e fundit në tranzicionin e tij robotik e pa atë me sukses të tregojë zërin e tij për dekada potenciale të jetës.

Pas laringektomisë së tij në vitin 2019, ai tha se të gjitha procedurat mjekësore tani ishin të përfunduara. Ai bëri shaka se mini-ventilatori që e mban atë të marrë frymë është “shumë më i qetë se ai i Darth Vader”.

“I gjithë fjalimi është sintetik, por më në fund tingëllon si unë përsëri. Rrugë e gjatë kërkimore përpara, por me shpirt të shkëlqyeshëm”, shkroi ai në Twitter.

Në fillim të këtij viti, gjendja e Scott-Morgan filloi të përkeqësohej kur sëmundja e neuronit motorik pengoi mbylljen e syve të tij.

Në prill, ai shkroi në Twitter: “Mund të pyesni veten pse kam qenë kaq i qetë për 2 muaj. Në mënyrë të pazakontë për MND (sëmundja e neuroneve motorike), sytë e mi kanë pushuar së mbylluri, gjë që i bën ata aq të thatë saqë gjurmimi i syve më pushoi së funksionuari!’

Duke konfirmuar lajmin për vdekjen e tij në llogarinë e tij në Twitter, familja e tij tha: “Për mbështetësit e mahnitshëm rebelë të Peter: Me zemër të thyer, po ju bëj të ditur të gjithëve se Peter vdiq paqësisht i rrethuar nga familja e tij dhe nga njerëzit më të afërt me të”, shkruan ata. /Telegrafi/

Më Shumë

Totaj uron besimtarët për Fitër Bajram

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj ka uruar të gjithë besimtarët për festën e Fitër Bajramit. “Të gjithë besimtarëve myslimanë, duke iu dëshiruar agjërim të pranuar...

Policia parandalon kontrabandimin e 750 pulave nga Serbia

Policia e Kosovës njofton se dje ka parandaluar dy raste të kontrabandës me mallra nga territori i Serbisë në Kosovë. Siç thuhet në komunikatën...

Lajmet e Fundit