30.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

Vetëvendosje do të thotë tri gjëra: ndershmëri, aftësi, vullnet

tubimi iNë një takim me anëtarët dhe simpatizantët e Lëvizjes Vetwvendosje! në Prizren, kandidati për kryetar Arbër Rexhaj theksoi se “për dallim prej kohës kur prizrenasit kishin dy mundësi dhe duhet të zgjidhnin të keqen më të vogël, sot, Lëvizja Vetwvendosje! nuk është shpresa e fundit, por e vetmja shpresë.Ai shtoi se komisionerët dhe vëzhguesit duhet të ndihen krenar për detyrën historike të tyre – ata janë gardianët e votës dhe vullnetit të qytetarëve dhe do ia kthejnë besimin qytetarit se vullneti i tyre do t’i numërohet ashtu siç është.

Kurse, Elvis Hoxha, profesor në Universitetin Publik të Tiranës tha se Lëvizja Vetwvendosje! ka lindur për të bërë historinë, dhe prandaj është e pamundur që historia ta djegë atë.

Një njeri që prodhon lirinë në një çast të vetëm bëhet i barabartë me gjithë historinë heroike të kombit për të cilin e prodhon atë liri. Na thonë se Arbëri është i ri, tepër i ri. Duke qenë i ri, duke folur në mënyrë të padjallëzuar, Arbëri nuk ia jep atyre mundësinë për t’ia gjetur një të keqe në historinë e tij. Ata e kanë problem që ai është i ri dhe i vendosur, sepse do donin që të ishte si vetë ata – hajn – në mënyrë që të mos rrezikonte pushtetin e tyre të dhunshëm.
Ngase kemi shumë punë për të bërë pas zgjedhjeve, sido që të dalin rezultatet e zgjedhjeve, fitorja është e sigurt. Kjo sepse koncepti i Lëvizjes Vetwvendosje! nuk është i lidhur me një fitore të zakontë pas zgjedhjesh të zakonta. Nuk jemi futur në garë për fitore të lehta, por për punë të vështira. Kjo garë është e jashtëzakonshme sepse kemi përballë banda të organizuara kriminale, e jo parti politike.

Blerja e votës është një dukuri nga e cila nuk duhet të gënjeheni, pasi pas saj fshihet interesi për të vjedhur taksa, për të vjedhur aftësinë prodhuese dhe punëtore, për të vjedhur jetën. Për lirinë, dëshmorët tanë kanë dhënë jetën pa kurrfarë shpërblimi monetar. Vetëm besnikëria ndaj lirisë i bën hajnat të vetëlargohen nga Kosova.

Prandaj Vetwvendosje! do të thotë tri gjëra: ndershmëri, aftësi, vullnet. Të jesh vetëm i ndershëm e jo i aftë, keqdashësi të mundë lehtë. Të jesh i ndershëm dhe i aftë, por pa vullnet, keqdashësi pret sa të lodhesh e të heqësh dorë dhe të mund. Po ishe i ndershëm, i aftë dhe me vullnet, keqdashësi vetë lodhet e largohet për t’u fshehur diku./PrizrenPress.com/

Previous article
Next article

Më Shumë

Totaj viziton Këshillin e Bashkësisë Islame për Kurban Bajramin

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, bashkë me kryesuesen e Kuvendit Komunal, Antigona Bytyqi, nënkryetarin Kujtim Gashi, drejtorët e asamblistës dhe bashkëpunëtorët e kabinetit, vizituan...

Moti sot me diell dhe vranësira të shpërndara

Të dielën parashihet të mbajë mot kryesisht me diell dhe vranësira të shpërndara. Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës thotë se sot pritet të ketë rritje të...

Lajmet e Fundit