19.8 C
Prizren
E diel, 12 Korrik, 2020

Kërkohet komision për t’i hulumtuar dëmet e bizneseve gjatë pandemisë

Kryetari i Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK), Avni Ajdini, ka kërkuar që të formohet një komision i pavarur nga ekspertët për t’i hulumtuar dëmet e bizneseve gjatë pandemisë.

“Duhet të organizohet një komision i cili është komision i pavarur por nga ekspertët dhe duhet të hulumtojë këtë çështje dhe të shikojë dëmet e bizneseve”.

Ajdini më tutje ka thënë se punëtorët e gastronomisë dhe e ndërtimtarisë kanë qenë më të ndëshkuarit dhe sipas tij, kjo situatë ka bërë që të mos zhvillohet ekonomia.

“Për fat të mirë nuk kemi pasur numër të madh të të infektuarve me Coronavirus te punëtorët sepse disa prej tyre kanë punuar në disa organizata, përveç punëtorët e gastronomisë dhe ndërtimtarisë kanë qenë më të ndëshkuarit që e dimë të gjithë dhe kjo situatë ka bërë që mos të zhvillohet edhe ekonomia”.

Ajdini Pakon Emergjente të Qeverisë për sektorin privat po e sheh si ndihmë sociale. Ai u ka bërë thirrje bankave që të japin kredi të japin pa kamatë për një periudhë të caktuar kohore.

“Kjo pako e cila është duke u ndarë megjithatë është një ndihmë sociale, sepse disa biznese duhet me i paguar edhe qeratë e lokaleve dhe është vështirësi për rimëkëmbjen e atyre për”.

“Por kjo është ndihmë sociale dhe nuk është pagë dhe po apelojë te bankat që kanë mundësi me i dhanë kredi bizneseve pa kamatë me një periudhë kohore deri sa ta marrin veten bizneset”.

Mes tjerash ai ka thënë se nuk ka pasur ankesa të bizneseve për mbyllje.

“…jo nuk kemi ndonjë biznes adekuat që kanë paraqitur shqetësim që do të mbyllen por unë kam pasur kontakt edhe ndërtimtar që kanë qenë të zhgënjyer në aspektin e ndërtimtarisë dhe kanë thanë se nuk do të ketë zhvillime apo nuk do të ketë shitje për arsye se kanë pritur një fluks të mërgimtarëve që të vinë këtu dhe për këtë arsye biznesi atyre ju është ndërprerë”, tha ai për EO.

“BSPK-ja ka qenë gjithmonë afër punëtorëve duke i pas kryetarët e federatave dhe kryetarët e federatave dhe kryetarët e shoqatave që janë afër punëtorëve bashkërisht, dhe për fat të mirë nuk kemi asnjë të infektuar asnjë punëtorë, sepse i kanë përfill të gjitha rregullat të cilat kanë rrjedh nga Ministria e Shëndetësisë dhe ju kanë përmbajt të gjitha rregullave”.

- Advertisement -

Më Shumë

Në frontin e luftës me COVID-19, pamje të pacientëve në Klinikën Infektive

Kosova po shënon ditëve të fundit rritjen më të madhe të numrit të të vdekurve dhe të infektuarve nga koronavirusi i ri. Ekipi i...

Nuk e respektoi orën policore, arrestohet një person në Prizren

  Një person është arrestuar në Prizren, pasi nuk ka respektuar orën policore të COVID-19. “Nga njësiti policor është ndaluar i dyshuari mashkull kosovar i cili...

Zoti krijoi gjenitë; Morricone ka krijuar parajsën

Ashtu siç Zoti krijoi gjenitë, ca gjeni krijuan vepra hyjnore. Ashtu dhe gjeniu Ennio Morricone, krijoi vepra hyjnore. Emri i tij lidhet me filmat kult,...

152 raste të reja me COVID-19 në Kosovë, 16 raste në Prizren

Sot më 05 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 324 mostra të marra nga Klinika...

Hapet Qendra Artizanale në Prizren

Komuna e Prizrenit, përkatësisht Drejtoria e Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik sot ka bërë hapjen e Qendrës Artizanale dhe të kurseve në pesë fusha të...

Majk tregon problemet ekonomike dhe psikologjike që i ka shkaktuar COVID-19

Këtë të martë në “Edicioni Veror 2020”, ka qenë i ftuar artisti i njohur Majk. Kastriot Rexha, i njohur ndryshe si Majk, vazhdon të mbetet...

Hidhet shorti deri në finalen e Champions, rruga e ‘ferrit’ për në Lisbonë

Në Nion të Zvicrës u hodh shorti për fazën më të rëndësishme të sezonit 2019-2020 të Champions League. Aktualisht janë 4 skuadra që e kanë...

ShBA-të kërkojnë nga Beogradi drejtësi për vëllezërit Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd tha të martën se drejtësia për tre vëllezërit Bytyçi, shtetas amerikanë, të vrarë në vitin 1999, është përparësi në marrëdhëniet...

Kosovarët drejt bregdetit shqiptar, 8 mijë persona hynë vetëm mëngjesin e sotëm

Dogana e Morinës edhe këtë fundjavë përballoi një fluks të madh të automjeteve të vogla dhe autobuzave me targa të Kosovës me destinacion bregdetin...

Pamje të kristalta nga lumi i Shalës, ‘Tajlanda shqiptare” mes alpeve

I cilësuar si një “parajsë e vogël”, lumi i Shalës në liqenin e Komanit është kthyer në një nga destinacionet më tërheqëse lumore të...

Arrestohen dhjetë persona në Prizren, nuk respektuan orën policore

Dhjetë persona janë arrestuar në Prizren. Arrestimi i tyre është bërë për shkak të mosrespektimit të orës policore, transmeton PrizrenPress. Njoftimi i plotë i Policisë:   MOSVEPRIM SIPAS...

Të gjitha testet e djeshme për COVID-19 nga Malisheva kanë rezultuar negative

Dje në territorin e Komunës së Malishevës, të gjitha analizat nga testet e bëra për COVID-19, kanë rezultuar negative. Konfirmimi i analizave është bërë në...

Problemi i ri i Trumpit me Rusinë

Zbulimet e Inteligjencës se Rusia ka paguar për marrjen e jetëve të ushtarëve amerikanë në Afganistan, kanë nxitur një heshtje të çuditshme nga presidenti...

Grupi Parlamentar i NISMA’s nuk ekziston më, Haxhi Shala iu bashkua grupit të AAK-së

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka njoftuar se Haxhi Shala është tërhequr nga posti i tij si shefi i grupit Parlamentar të...

183 raste të reja me koronavirus në Kosovë, 4 në Prizren dhe 2 në Rahovec

57 TË SHËRUAR DHE 183 RASTE ME COVID-19! Sot më 07 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...

Aktakuza, dëshmia në Hagë dhe tre qëndrime ndaj çështjes Thaçi

Bedri Islami Pas tronditjes së parë dhe qëndrimeve më shumë emocionale, çka ishte e natyrshme dhe e pritshme, tani vjen koha e qëndrimit serioz, të...

Lajmet e Fundit

Tri raste të reja me COVID-19 në Malishevë, njëri prej tyre i konfirmuar pas vdekjes

Bazuar në rezultatet zyrtare të komunikimit të Komunës së Malishevës, me Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike, sot janë regjistruar tri raste të prekur me...

Katër të vdekur nga coronavirusi në Kosovë, shkon në 101 numri i viktimave

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se të shtunën kanë vdekur katër persona të infektuar me COVID-19, duke çuar numrin e...

Një lajm i mirë: Prizreni me vetëm një rast të ri me coronavirus

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka bërë të ditur se të shtunën në Komunën e Prizrenit është konfirmuar vetëm një rast i...

Prizreni, i pari në “listën e zezë” (VIDEO)

Prizreni radhitet i treti në Kosovë sa i përket numrit të të infektuarve me Covid-19, njofton Klan Kosova. Por ky qytet është në krye edhe...

Masakra e Srebrenicës kujtohet edhe në Prizren (VIDEO)

Qerim Bajrami nga Prizreni edhe në këtë 11 korrik, kur shënohet 25 vjetori i kasaphanës sw Srebrenicës, kujton ndjenjat që përjetoi kur dëgjoi për...