16 C
Prizren
E hënë, 28 Shtator, 2020

PDK në Zhur: LDK-ja ka rënë në nivel të rrugës

Partia Demokratike e Kosovës(PDK), Dega në Zhur nuk pojtohet me reagimin e LDK-së të këtij fshati, për mungesën e ujit.
Deklaratat e LDK-së, ky subjekt politik i ka vlerësuar në nivel të rrugës.

“Vlerësimet gjegjësisht kualifikimet e bëra Dega e LDK-së në Zhur, në adresë të QK. dhe BL. zhurjanë janë të pa qëndrueshme, jo reale dhe të nivelit shumë të ulët- rrugës…!”, thuhet në reagimin e PDK-së në Zhur.

“Si duket nga natyra e vlerësimit, kualifikimit, shpifjeve të bëra në këtë shkrim na duket se e ka bërë ndonjë adoleshent politik, ndonjë fanatik naiv, ndonjë komunist apo më mirë me thënë ndonjë Udbash që brez pas brezi i kanë shërbyer pushtetit komunist, serbo-sllav e të cilin ne e kemi luftuar me të gjitha mjetet. Por, nëse e ka bërë Kryesia e Degës së LDK-së, na vjen shumë keq që një subjekt ka ra në këso niveli…?!”

“Të shpifësh aq ulët “se pushteti po furnizon me ujë vetëm militantët e PDK-së” absurd…! që nuk mund të beson askush…! Këto shpifje të këtij niveli, këto propaganda, nuk i pranon opinioni, nuk i shiten opinionit”.

“Qytetarët e Zhurit janë ata që kanë vlerësuar dhe vlerësojnë punën e secilit individa a formacioni politik, Qeveri lokale a qendrore”.

“I gjithë opinioni e dinë se ujësjellësi i Zhurit është i integruar dhe menaxhohet nga Kompania “Hidroregjioni Jugor” në Prizren e jo nga BL. Zhur ose QK. e Prizrenit. Madje opinioni e di mirë se punëtorët që punojnë në njësinë e ujësjellësit Zhur nuk janë anëtar të PDK-së, por se janë anëtar, militant të LDK. Kjo dihet botërisht”.

“ Atëherë nëse thuhet së po bëhet ndonjë diskriminim kush po e bëjak…?! Por, edhe kjo nuk qëndron pa marr parasysh bindjet politike të tyre, ata u shërbejnë qytetarëve pa dallim. Por, sikurse edhe të kete pretendime të tilla, teknikisht kjo nuk mund të bëhet, sepse nuk mundesh të hapësh kanalet dhe t’i lëshohet dikujt uji dhe t’i ndërpresë dikujt tjetër ujin. E këtë më së miri e din edhe kryetari i LDK. Dega në Zhur Nijaz Ademaj, i cili një kohë ka qen drejtor i K. “Hidroregjioni Jugor”. Apo ky kryetar këto shpifje po i bënë nga nostalgjia dhe për pretendimet e tija personale? “.

“Ju bëjmë pyetje se cka bëtë ju për shtatë vite sa ishit në pushtet….? Meq keni qen edhe udhëheqës të Kompanis “Hidroregjioni Jugor”, ishit edhe drejtor Drejtorie në QK., pse se rregulluat problemin e ujit në Zhur?!”

“Është e vërtet tash në pikë e verës dhe në këtë vapë është shtuar nevoja për ujë dhe ka mungesë të ujit. Mungesë të ujit ka thuajse në të gjitha qytetet e Kosovës. Kur i shtojmë edhe keqpërdorimet, shpenzimet enorme të qytetarëve, normal ndihet mungesë e ujit. Ama të thuhet se “Pushteti po furnizon militantët e PDK-së” kjo është tepër e ulët, është për keqardhje, është skandaloze për vetë këtë subjekt|.

“Për këto probleme pikërisht ditën e hënë me datë 20.07.2015 ishim në drejtorinë e “Hidroregjionit Jugor”në Prizren dhe kemi biseduar që të merren masa që të eliminohen pengesat dhe të menaxhohet ma mirë ujësjellësi në Zhur etj.. Ndërsa javë e ardhshme Kompania „Hidroregjioni Jugor“ do të ndërron pompat ekzistuese dhe do të vendos pompat e reja me kapacitet më të madh“.

„LDK në Zhur e din mirë se cka ka punuar sa ishte në pushtet .Ne kemi nderruar rrjetin e brendshëm perj 16 km. Donacion nga Shoqate qeveritare Turke „TIKA“. Kemi ndërtuar kaptazhin e ri të Burimi i Vërmicë, kemi shtuar sasin e ujit, ndërsa këtë vit QK. do të ndërron komplet rrjetin kryesor të ujësjellsit të Zhurit“.
“Të gjitha procedurat e tenderimit janë kryer, vetëm priten me fillue punimet. Paralel këtyre investimeve QK., Kompania „Hidroregjioni Jugor“ janë duke punuar që Zhurit ti sigurohet ujë me ramje të lirë“.

„Si do të jetë, kualifikimet e LDK. Dega Zhur nuk qëndrojnë.“

Këto kualifikime, këto shpifje të ulat nuk i bëjnë nder vet këtijë subjekti…

“Ju merruni me llafe, me shpifje, kurse ne bëjmë punë. Ne jemi cdo ditë të preokupuar me hallet dhe problemet e qytetareve, për çdo ditë jemi në kontakt me qytetarët“.

„Fal punës, investimeve të bëra nga QK. dhe ajo qendrore, Zhuri sot ka marr pamjen e një vendbanimi evropjan. Këto investime janë të ndjeshme, të prekshme që kanë ndryshuar për së miri jetë e qytetarëve të Zhurit“,përfundon reagimi i PDK-së në Zhur i nënshkruar nga kryetari i Degës, Bedri Hoxhaj./PrizrenPresss.com/

- Advertisement -

Më Shumë

Abdixhiku reagon kundër emërimit të Zafir Berishës

Ish-ministri i Infrastrukturës, Lumir Abdixhiku ka reaguar kundër emërimit të Zafir Berishës si Koordinator Shtetëror për Siguri Kibernetike. Duke shpërndarë njoftimin se i është thyer...

Ekipi i mjekëve gjerman vizton spitalin e Prizrenit

Një ekip i mjekëve gjermanë, i udhëhequr nga Dr. Stefan Schmiedel, të premten, ka qëndruar në Spitalin e Përgjithshëm “Prim.Dr. Daut Mustafa” në Prizren. Ekipi...

Cilat janë ndryshimet e propozuara për vizat amerikane?

Administrata e presidentit Donald Trump ka propozuar të eliminojë “kohëzgjatjen e statusit” për vizat për studentët ndërkombëtarë, vizitorët e programeve të shkëmbimit dhe ata...

Masat që pritet të lehtësohen

Sot është mbajtur mbledhja e Komitetit për koordinimin dhe vlerësimin e situatës emergjente ku është diskutuar rreth situatës epidemiologjike me COVID0-19. Në takimin e kryesuar...

Avokatët: Dosjet e dorëzuara në OVL të UÇK-së dëmtojnë imazhin e Kosovës dhe besueshmërinë në Gjykatën Speciale

Dosjet e dorëzuara në zyrat e Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të cilat pretendohet të jenë të dokumente të...

Divorcohet çifti i famshëm turk

Aktorja Berguzar Korel, e njohur më mirë në zonën tonë si Shehrezadja nga seriali “1001 Netë”, lindi  fëmijën e dytë në mars me aktorin...

Shqiptari tentoi ta mbyste gruan me tel elektrik në Itali

Një shqiptar 47-vjeçar i cili ishte xheloz jashtë mase në gruan e tij tentoi ta mbyste atë me një tel elektrik. Ngjarja ka ndodhur në...

Trumpi thotë se fituesi i zgjedhjeve të nëntorit mund të mos dihet me muaj

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha të premten se amerikanët mund të mos e dinë fituesin e zgjedhjeve presidenciale të nëntorit për...

Odat ekonomike kërkojnë nga deputetët të votohet projektligji i rimëkëmbjes ekonomike

Oda Ekonomike e Kosovës dhe Oda ekonomike amerikane në Kosovë kanë kërkuar nga deputetët e Kuvendit të Kosovës, të arrijnë konsensus për votim të...

S’ka shujta falas për nxënësit në Prizren, Komuna arsyetohet e opozita e quan dështim të pushtetit

Edhe ky vit i ri shkollor në Komunën e Prizrenit ka filluar pa ofrimin e shujtës ushqimore dhe qumështit falas për nxënësit deri në...

Paralajmëron Ministrja e Financave, thotë se mund të ketë ulje të pagave në sektorin publik

Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, ka thënë se mund të ketë ulje të pagave në sektorin publik nëse do të ketë krizë të thellë...

Tabuti, Bimi, Ilmi Vela…kush janë komandantët që po përmenden në aktakuzën e Salih Mustafës

Prokuroria e Specializuar e Kosovës ka ngritur aktakuzë kundër ish-pjesëtarit të UÇK-së, Salih Mustafa, nën pretendimin se i njëjti ka kryer krime lufte. Aktakuza...

Kjo është “autostrada” më e shkurtër në botë

”Autostrada” më e shkurtër në botë? Është e gjatë vetëm një metër, shkruhet në faqen italiane today.it. Në pamundësi për të përballuar pamjaftueshmërinë e rrjetit...

Talljet me Zafir Berishën për pozitën e koordinatorit, reagon MPB

Zëvendësministri i Punëve të Brendshme, Zafir Berisha është emëruar dje Koordinator për Siguri Kibernetike të Kosovës. Pas emërimit të tij në këtë pozitë, ka pasur...

Kamioneta godet këmbësoren në Prizren

Një aksident trafiku raportohet se ka ndodhur mbrëmë në Prizren. Sipas policisë, i dyshuari shtetas i huaj derisa ishte duke drejtuar kamionetën, ka goditur këmbësoren. Policia...

Mungon i pandehuri dhe i dëmtuari, shtyhet seanca për vjedhje në Suharekë

Në Gjykatën Themelore në Prizren, dega në Suharekë, të hënën ka dështuar të vazhdojë gjykimi ndaj të akuzuarve Arian Përzhaku dhe Erlind Gegaj për...

Lajmet e Fundit

Rrëfimi i Mike Tyson për jetën në burg: Lash një punonjëse shtatzënë, të gjithë më jepnin çfarë dëshiroja

Mike Tyson ka rrëfyer se e kishte lënë shtatzënë një punonjëse burgu, derisa po e vuante dënimin për përdhunim. Legjenda e boksit ishte burgosur në...

Infektohen me COVID-19 tre mësimdhënës në Suharekë, Muharremaj: Jam pro vazhdimit të mësimit

Gjatë 24 orëve të fundit në mesin e 47 rasteve pozitive me COVID-19 janë edhe tre mësimdhënës nga komuna e Suharekës. Këtë e bëri të...

Gashi kërkon riaktivizimin e pushimores së Nashecit (VIDEO)

Një pushimore dikur ishte shumë e frekuentuar në fshatin Nashec të Prizrenit, por që nga paslufta e deri tani nuk është funksionale. Për banorët e...

Parandalohet futja e drogës në Burgun e Prizrenit

Një bastisje brenda dhomave të Qendrës së Paraburgimit në Prizren është ndërmarrë mëngjesin e sotëm. Kjo pasi që oficerët korrektues kishin vërejtur disa lëvizje të...

Si përhapet koronavirusi përmes ajrit: Pesë lexime thelbësore

Nga Stacy Morford Shkencëtarët kanë paralajmëruar prej muajsh, se koronavirusi mund të përhapet nga aerosolet – spërklat e vogla të frymëmarrjes që përhapin njerëzit kur...