22 C
Prizren
E hënë, 6 Korrik, 2020

Prizren/ Rojtarët e pyllit thonë se edhe ata kanë lëshuar fletë-përcjellje për transport të thëngjillit, njëjtë si ish-kolegu i tyre

Dëshmitarët Hasan Buzhala dhe Hamëz Kolgeci, kanë deklaruar se në cilësi të rojeve të pyllit kanë pasur për detyrë që edhe të lëshojnë fletë-përcjellje për thëngjill, si produkt i drurit.

Një deklaratë të tillë, ata e kanë dhënë, të hënën, në Gjykatën Themelore në Prizren, ku ka vazhduar gjykimi ndaj ish-teknikut të pyjeve, Muharrem Basha, i cili akuzohet për keqpërdorim të pozitës apo autoritetit zyrtar.

Basha, akuzohet se në kundërshtim me dispozitat ligjore që burojnë nga udhëzimi administrativ i Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, si dhe Ligjit për Pyje të Kosovës, ai e pajisë qytetarin Shefket Aliaj me fletë-përcjellje dhe i lejon atij transportimin e thëngjillit, me ç’rast i shkakton dobi këtij qytetari, duke e lejuar transportimin e papenguar të thëngjillit të dedikuar për treg, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Në seancën e së hënës, dëshmitari Hasan Buzhala, duke u përgjigjur në pyetjet mbrojtësit të të akuzuarit Basha, avokatit Bashkim Nevzati, ka deklaruar se ka qenë i obliguar të lëshojë fletë-përcjellje.

Ai ka thënë se fletë-përcjelljet i ka lëshuar për masën drurore, por edhe për thëngjill.

“Fletë-përcjelljet i kemi lëshuar si për pyjet private dhe pyjet shoqërore. Kemi lëshuar fletë-përcjellje, kur janë prerë drutë e veta dhe pjesë të mbetura janë bërë qymyr, edhe për ato kemi lëshuar ndonjë rast”, ka thënë ai, duke shtuar se askush nuk u kishte thënë që mos t’i lëshojnë fletë-përcjelljet për thëngjill.

Dëshmitari Buzhala, ka thënë se ai deri para pesë vjetësh ka lëshuar fletë-përcjellje, ndërsa sipas tij, kolegët që janë marrë me këtë detyrë kanë lëshuar fletë-përcjellje deri në rastin, kur kolegu Muharrem Basha, është akuzuar nga prokuroria.

“Me sa di deri në rastin e kolegut kanë lëshuar, unë që pesë vite nuk punoj këtë punë, por edhe unë para pesë viteve kam lëshuar fletë-përcjellje, kur e kam punuar atë punë. Bllokat kanë qenë të shënuara dhe çdo javë janë dorëzuar në drejtori dhe askush nuk na ka thënë të mos lëshojmë”, ka deklaruar ai.

Ndërsa, duke u përgjigjur në pyetjen e prokurores së rastit, Ervehe Gashi, nëse ka ndonjë vërtetim se ka lëshuar ai fletë-përcjellje për transport të thëngjillit, dëshmitari Buzhala, ka deklaruar se ai nuk i ka, por sipas tij, fletë-përcjelljet që i ka lëshuar i ka dorëzuar në Kuvendin Komunal, apo në organizatën punuese që ka qenë më herët.

Dëshmitari Buzhala, gjithashtu ka thënë se fletë-përcjelljet që kanë lëshuar para dhe pas lufte, kanë qenë të njëjta.

Në seancën e së hënës, në cilësi të dëshmitarit është dëgjuar edhe Hamëz Kolgeci, i cili duke u përgjigjur në pyetjen e mbrojtësit të të akuzuarit, avokatit Nevzati, ka deklaruar se ai përveç që ka punuar si roje pylli, ka lëshuar edhe fletë-përcjellëse.

“Sa më kujtohet hera e fundit që kamë lëshuar fletë-përcjellëse për bartjen e qymyrit ka qenë viti 2011-2012”, ka thënë dëshmitari Kolgeci.

Ai ka thënë se tanimë nuk lëshohen fletë-përcjelljet pasi që një gjë të tillë e kanë kërkuar inspektorët.

“Tani në inspektorat me sa e di kanë thënë që mos të lëshohet kjo leje. Por, ne përpara kemi lëshuar se askush nuk ka pru kurrfarë dokumenti që ne të mos lëshojmë, bllokat-fletë-përcjelljet kanë shkuar në zyre në Prizren, ato janë përcjellë për në Prishtinë, në drejtori dhe askush nuk na ka thënë që mos të lëshojmë fletë-përcjellje”, ka thënë ai.

Pas dëgjimit të dëshmitarëve, mbrojtësi i të akuzuarit, avokati Nevzati, i ka propozuar trupit gjykues që në cilësi të provës të pranohet edhe fletë-përcjelljet e lëshuara nga dëshmitarët Buzhala e Kolgeci, mirëpo një gjë të tillë e ka refuzuar prokurorja Ervehe Gashi, pasi që sipas saj, këto dokumente janë në kopje dhe duhet të sillen origjinalet.

Trupi gjykues, pasi që ka aprovuar kërkesën e prokurores, e ka ndërprerë seancën e së hënës dhe seancën e radhës e ka caktuar më 11 dhjetor 2019, në ora 13:15.

Në seancën fillestare të mbajtur më 1 prill 2019, i akuzuari Basha është deklaruar i pafajshëm për veprën penale të keqpërdorimit të pozitës zyrtare.

Sipas aktakuzës së Prokurorisë Themelore të Prizrenit, ngritur më 27 shkurt 2019, Muharrem Basha, akuzohet se më 13 korrik 2018, në cilësinë e personit zyrtar si teknik i pylltarisë, në Drejtorinë për Bujqësi dhe Zhvillim Rural (DBPZHR), në Komunën e Suharekës, duke e shfrytëzuar detyrën e tij zyrtare, i tejkalon kompetencat e tij me qëllim të përfitimit të çfarëdo dobie për personin tjetër.

Sipas organit të akuzës, ai në kundërshtim me dispozitat ligjore që burojnë nga udhëzimi administrativ i Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, si dhe Ligjit për Pyje të Kosovës, ai e pajisë qytetarin Shefket Aliaj me fletë-përcjellje dhe i lejon atij transportimin e thëngjillit, me ç’rast i shkakton dobi këtij qytetari duke e lejuar transportimin e papenguar të thëngjillit të dedikuar për treg.

Me këtë, ai akuzohet se ka kryer veprën penale “keqpërdorim i pozitës dhe autoritetit zyrtar”, nga neni 422 paragrafi 1, lidhur me paragrafin 2.1 të Kodit Penal të Republikës së Kosovës. /BetimipërDrejtësi

- Advertisement -

Më Shumë

Inzaghi nuk nxitohet për titullin: Të sigurojmë fillimisht Championsin

Dy fitore radhazi me përmbysje kanë rritur gjithmonë e më shumë besimin e Lazios për titullin kampion, por trajneri Simone Inzaghi preferon të qëndrojë...

Ndahen mbi 1.8 milionë euro për kompensimin e bujqve

Qeveria e Kosovës ka miratuar kërkesën e Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural që të ndajë mjete financiare ne vlerë 1 milion e...

Spitali i Prizrenit po trajton 18 pacientë me COVID-19

Në Spitalin Rajonal në Prizren janë hospitalizuar 44 pacientë, 18 prej të cilëve janë me COVID-19, kurse 26 të tjerë me simptoma, duke i...

Suharekë: Shtetasit zviceran ia vjedhin një Samsung S8 një Iphone 8 dhe 3 mijë franga

Shtetasi zviceran ka raportuar në Policinë e Kosovës se një i dyshuar mashkull ia ka vjedhur atij një telefon Samsung S8, një Iphone 8...

Nis fushata e korrje-shirjeve në Suharekë

Ka filluar fushata e korrje-shirjeve në komunën e Suharekës, ndërsa rendimentet e para të grurit sipas informacioneve nga terreni janë të kënaqshme. Drejtori i Bujqësisë...

Juventus i propozon Tottenham-it shkëmbimin e lojtarëve

Juventusi po kërkon të shpejtojë që të formojë sa më shpejt skuadrën për sezonin e ardhshëm dhe përforcimi i repartit të mesfushës është i...

Kryetari i Suharekës kërkon nga qeveria Hoti subvencione për bujqit

Kryetari i Suharekës, Bali Muharremaj me fillimin të korrje-shirjeve, falenderoi Ministrin Mustafa dhe Kryeministrin Hoti për pjesmarrjen dhe apeloi që sa më shpejt tu...

Liberalizimi i vizave, shpresën te Gjermania?

Shteti gjerman sot merr kryesimin e radhës të Këshillit të Bashkimit Evropian, ndërsa qytetarët e Kosovës të cilët vazhdojnë të jenë të izoluar dhe...

Komuna e Prizrenit shpall konkurs për 80 bursa për studentë

Komuna e Prizrenit ka shpallur konkurs për ndarjen e bursave për studentët e kësaj komune që studiojnë në universitetet publike. Numri i bursave që do...

Haradinaj: Specialja sulmoi bazën e UÇK-së, së shpejti nisim peticionin për zhbërjen e saj

Propozim-aktakuza nga Prokurori i Dhomave të Specializuara ndaj ish-drejtuesve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, presidentit Hashim Thaçi dhe kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli, ka...

LAJMI I FUNDIT: Që nga mesnata edhe katër të vdekur me COVID-19 në Kosovë

Edhe katër persona kanë vdekur në Qendrën Klinikë Universitare të Kosovës që ishin të infektuar me COVID-19. Burime të Express kanë thënë se të...

Muharremaj: Në Suharekë vetëm 12 raste aktive me COVID-19, u importuan nga Universiteti i Prizrenit

Kryetari i Suharekës Bali Muharremaj, ka treguar se në këtë komunë janë 12 raste aktive me coronavirus. Muharremaj në RTV Dukagjini ka thënë se këto...

Vdes një 83 vjeçare prej koronavirusit, viktima e tretë sot në Kosovë

Një 83 vjeçare nga komuna e Fushë Kosovës ka ndërruar jetë sot pasi është prekur nga virusi Covid-19. Kjo është vdekja e tretë e...

Edhe Komuna e Prizrenit e injoron Bekim Fehmiun !!!

Fahri Musliu Për fat të keq më duhet ta ndaj edhe një zhgënjim e dëshpërim të radhës me Ju, dashamirë të kulturës e filmit, e...

152 raste të reja me COVID-19 në Kosovë, 16 raste në Prizren

Sot më 05 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 324 mostra të marra nga Klinika...

Prizren: Shtyhet gjykimi ndaj të akuzuarve për dhënien e banesave pa kriter për shoqatat e dala nga lufta

Të hënën, në Gjykatën Themelore të Prizrenit, ka dështuar të mbahet seanca ndaj të akuzuarve për keqpërdorim të pozitës dhe autoritetit zyrtar, Reshat Mehmeti,...

Lajmet e Fundit

Camaj dhe Koliqi agjentë të shumëfishtë?! Apo Tare një konspiracionist manipulator?

Ermal Mulosmani Në blogun letrar “Peizazhe të fjalës” sot u publikua një material mjaft voluminoz me dokumenta arkivore dhe plot arsyetime nëntekstuale që përpiqeshin të implikonin...

Çfarë po ndodh me shqiptarët?

Shkruan: Avdi Ibrahimi Çuditërisht vështir të gjejmë qetësinë, sa nga armiku i jashtëm Serbia, e sa nga armiku brendshmëm i llojit tonë neotitist, e të...

Rifillon gjykimi për korrupsion, deklarohen të pafajshëm kryeshefi i INFRAKOS-it dhe ish-zyrtarët e Komunës së Prizrenit

Kryeshefi ekzekutiv i INFRAKOS-it, Agron Thaqi, tre ish-drejtorë të Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor në Komunën e Prizrenit, Sadik Paqarizi, Nijazi Kryeziu e Visar Islamaj,...

Vdes një 83 vjeçare prej koronavirusit, viktima e tretë sot në Kosovë

Një 83 vjeçare nga komuna e Fushë Kosovës ka ndërruar jetë sot pasi është prekur nga virusi Covid-19. Kjo është vdekja e tretë e...

Paralajmërimi i ‘zjarrtë’ i Taynës për këngën e re

Ndonëse i mungoi ndjekësve të saj, Tayna po kthehet me një projekt të ri muzikor. Ajo në Instagram ka hedhur një foto të shkëputur nga...