17.8 C
Prizren
E premte, 24 Maj, 2024

Rahoveci shënoi 26-vjetorin e daljes së parë publike të UÇK-së në Drenoc

Ish-veprimtarë të çështjes kombëtare, veteranë të luftës, familjarë të dëshmorëve dhe përfaqësues të skenës politike, kujtuan daljen e parë publike të UÇK-së në Zonën Operative të Pashtrikut.

Në Drenoc të Rahovecit u shënua dalja e parë publike e UÇK-së, në Zonën Operative të Pashtrikut.

Në këtë 26-vjetor morën pjesë ish-themelues dhe veprimtarë që ndihmuan lëvizjen e armatosur të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, në këto anë.

“Ngjarje si kjo na bën të ndihemi krenar, që i takuam asaj epoke të lavdishme, epokë që ndryshoi historinë, jo vetëm atë shqiptare, por edhe hartën e botës”, tha Smajl Latifi, kryetar i Rahovecit.

Drenoci shërbeu si pikë lidhëse e armatimit dhe e luftëtarëve që shpërndaheshin në të gjitha operacionet kundër forcave serbe.

“Ky fshat ka qenë , mund ta quaj i tëri kazermë. Nga të gjitha anët kanë vërshuar e kanë ardhur këtu, i kemi pritur e përcjellë në çdo shtëpi, i kemi armatosur e i kemi shpërnda gjithandej”, tha Muharrem Berisha, bashkëluftëtar.

“I kemi armatosur këtu, në Drenoc, 20 djem, nuk po i jap me emra dhe me 26 prill kemi dalë në drekë haptas dhe i kemi zbrapsur forcat serbe”, tha Isuf Gashi, bashkëluftëtar.

Në kujtim të kësaj dite, Nait Hasani dhe ish-luftëtarë të tjerë e quajtën të padrejtë mbajtjen dhe gjykimin e ish-themeluesve të UÇK-së në Hagë./RTK

Marketing

Ndërmarrja “3D-Fesali” në Prizren, partneri më i besueshëm për çdo projekt ndërtimi

“Eli –Edona”, mobilieria me oferta më të mira në Prizren

“Guraziu” në Prizren, me 20 vjet përvojë pune në vendosjen e dyerve, laminatit, parketit, kuzhinave dhe dhomave të fjetjes

“Adi-Plast” në Prizren, një emër i njohur në tregun e Kosovës dhe ndërkombëtar për vendosjen e dyerve dhe dritareve

Banesa në shitje nga Renelual Tahiri  

Më Shumë

‘Shuhen’ shpresat për Shqipërinë, Brajan Gruda thirret nga Gjermania

Dy lojtarët gjermanë U-21 Brajan Gruda dhe Rocco Reitz do të kenë mundësinë të stërviten me skuadrën e të moshuarve përpara Euro 2024. Kur...

Ballkani dhe Prishtina luftojnë sot për trofeun e Kupës së Kosovës

Pasi fitoi titullin e kampionit, Ballkani do të synojë që ta pasurojë sezonin edhe me një trofe tjetër. Skuadra e Ilir Dajës do të...

Lajmet e Fundit