19.8 C
Prizren
E diel, 12 Korrik, 2020

Rimëkëmbja ekonomike mund të marrë kohë deri në vitin 2023

Nëse në muajin qershor stabilizohet gjendja e krijuar nga koronavirusi, vlerësohet se Kosova mund ta rikthejë gjendjen ekonomike gjatë këtij viti, por nëse pandemia do të vazhdojë, atëherë vendi nuk mund ta rimëkëmbë ekonominë deri në vitin 2023. Kështu bëri të ditur në një intervistë për “Ekonominë Online” eksperti i çështjeve të ekonomisë, Muhamet Mustafa.

“Janë dy variante, nëse në qershor vjen normalizimi, atëherë gjendja do të jetë në situatën siç ka qenë para virusit dhe do të ketë mundësi të rimëkëmbet në kuartalin e dytë të 2020-ës. Nëse do të vazhdojë edhe me tutje neve do të na gjejë 2022-2023 që të kthehemi në gjendjen e mëparshme.

Ne nuk jemi të sigurt se çfarë do të ndodhë. Pasi nëse kemi raste do të sanksionohen prapë bizneset dhe pasojat do të jenë të rënda”, tha Mustafa.

Mustafa potencoi se do të ketë ndikime negative në shumë fusha, ku sipas tij do të ketë rënie të bruto produktit për 5 për qind, si dhe të punësimeve.

Më tej ai komentoi masat e Qeverisë, për të cilat tha se janë të vështira të zbatohen nga bizneset për shkak situatës politike dhe rebalancimit të buxhetit.

Ai thotë se ekziston problemi i ratifikimi i marrëveshjeve ndërkombëtare sa u përket ndihmave financiare dhe kredive.

“Vlerësimet e Bankës Botërore dhe të Fondit Monetar Ndërkombëtar kanë konfirmuar se mund të ketë tkurrje të GDP-së ose të bruto produktit vendor rreth 5%. Ka ndikime negative në shumë fusha.

Qeveria ka marrë disa masa, por ato po kanë vështirësi të zbatohen në tërësi, veçanërisht te bizneset, për shkak situatës politike dhe pamundësisë për t’u bërë rebalancimi i buxheti dhe për t’u bërë ratifikime për marrëveshje ndërkombëtare lidhur me ndihmat financiare dhe kreditë. Ky është problemi elementar që duhet të zgjidhet në Kosovë”, u shpreh ai.

Duke folur për rihapjen e bizneseve, eksperti i ekonomisë tha se duhet të bëhet hapja e tërësishme e bizneseve.

Ndër të tjera, ai tregoi edhe mënyrën se si duhet të veprohet për ta parandaluar virusin dhe për ta bërë rihapjen e zhvillimit ekonomik, raporton EO-ja.

“Ka filluar riaktivizimi, duhet të shkohet në riaktivizim të tërësishëm në përjashtim të ushqimit dhe të akomodimit. Ne të konsolidojmë institucionet shëndetësore që të përballen me viruse të ndryshme pa pasur rënie të madhe në shoqëri”.

Rritja e testimeve ne mënyrë të shpejtë dhe evidenca e atyre të infektuar, izolimi i tyre dhe evitimi i paralizimit total të shoqërisë, sepse nëse vazhdon kështu do të ketë pasoja të mëdha”, u shpreh Mustafa.

- Advertisement -

Më Shumë

Në frontin e luftës me COVID-19, pamje të pacientëve në Klinikën Infektive

Kosova po shënon ditëve të fundit rritjen më të madhe të numrit të të vdekurve dhe të infektuarve nga koronavirusi i ri. Ekipi i...

Spitali i Prizrenit po trajton 18 pacientë me COVID-19

Në Spitalin Rajonal në Prizren janë hospitalizuar 44 pacientë, 18 prej të cilëve janë me COVID-19, kurse 26 të tjerë me simptoma, duke i...

Gola si “zalli” në Suharekë (Video)

Janë shënaur katër gola në 18 minuta në derbin në mes të Ballkanit dhe Llapit që po zhvillohet në Suharekë. Vendasit janë duke fituar me...

Real Madrid fitoi Kupën para 40 vitesh ndaj ekipit B

Real Madrid është një nga klubet më prestigjioze dhe me më shumë trofe të fituara në botë, ku mjafton të përmendim 13 herë Champions...

Prizren: Burri dhe vjehrri e bëjnë gruan për spital

Gjatë ditës së djeshme në Prizren është raportuar një rast i dhunës në familje, transmrton PrizrenPress. Policia e Kosovës ka bërë të ditur se të...

Vijnë në jetë 16 fëmijë në Prizren

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, gjatë ditës së djeshme kanë ardhur në jetë 16 fëmijë, shkruan PrizrenPress. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e Maternitetit,...

Problemi i ri i Trumpit me Rusinë

Zbulimet e Inteligjencës se Rusia ka paguar për marrjen e jetëve të ushtarëve amerikanë në Afganistan, kanë nxitur një heshtje të çuditshme nga presidenti...

Haskuka: Në Prizren ka shumë më shumë raste se që janë raportuar

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, është ankuar për numrin e vogël të testimeve në këtë komunë që aktualisht janë 100 raste aktive – shifër...

S’ka pardon në Suharekë, tjetër dënim për mbeturina

Suhareka vazhdon të jetë komuna që s’po i fal qytetarët e papërgjegjshëm. 200 euro është shuma e dënimit që ka marrë një qytetar për...

Thahet ujëvara e Mirushës (VIDEO)

Ujëvara e Mirushës ka mbetur pa ujë sivjet. Në disa video të dërguara nga lexues të Klan Kosovës shihet se ujëvara që tërheq shumë turisë...

Shtyhet për 20 shtator mbajtja e provimeve pranuese për studentë të rinj

Provimi pranues për studentët e rinj në institucionet e arsimit të lartë nuk pritet të mbahet deri rreth datës 20 shtator. Kjo për shkak se...

Katër persona të vdekur nga COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), ka njoftuar se edhe katër persona të infektuar me koronavirus kanë vdekur në Klinikën Infektive, duke...

Mandzukic e duan tri skuadra italiane dhe dy gjigantët e Stambollit

Mario Mandzukic është larguar nga skuadra Al Duhail pas një kohe të shkurtër qëndrimi në Katar. Sulmuesi kroat iu bashkua skuadrës nga Katari në afatin...

Shuhet Morricone, kompozitori i jashtëzakonshëm!

 Enio Morikone, fituesi i çmimit “Oscar” vdiq në moshën 91-vjeçare. Kompozitori italian, i cili numëron më shumë se 500 filma, shtatë me bashkatdhetarin e...

A janë kushtetuese masat dhe ora policore që është vendosur në Prizren?

Qeveria Hoti vazhdon t’i rezistojë vendimit të Gjykatës Kushtetuese përkitazi me infrastrukturën ligjore që duhet krijuar në funksion të luftës kundër pandemisë COVID-19. Në...

24 pacientë me COVID-19 po trajtohen në Spitalin e Prizrenit

Në Spitalin e Prizrenit janë duke u trajtuar 24 pacientë me COVID-19, shkruan PrizrenPress. 268 pacientë me koronavirus janë duke u trajtuar në QKUK dhe...

Lajmet e Fundit

Tri raste të reja me COVID-19 në Malishevë, njëri prej tyre i konfirmuar pas vdekjes

Bazuar në rezultatet zyrtare të komunikimit të Komunës së Malishevës, me Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike, sot janë regjistruar tri raste të prekur me...

Katër të vdekur nga coronavirusi në Kosovë, shkon në 101 numri i viktimave

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se të shtunën kanë vdekur katër persona të infektuar me COVID-19, duke çuar numrin e...

Një lajm i mirë: Prizreni me vetëm një rast të ri me coronavirus

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka bërë të ditur se të shtunën në Komunën e Prizrenit është konfirmuar vetëm një rast i...

Prizreni, i pari në “listën e zezë” (VIDEO)

Prizreni radhitet i treti në Kosovë sa i përket numrit të të infektuarve me Covid-19, njofton Klan Kosova. Por ky qytet është në krye edhe...

Masakra e Srebrenicës kujtohet edhe në Prizren (VIDEO)

Qerim Bajrami nga Prizreni edhe në këtë 11 korrik, kur shënohet 25 vjetori i kasaphanës sw Srebrenicës, kujton ndjenjat që përjetoi kur dëgjoi për...