28.2 C
Prizren
E premte, 10 Korrik, 2020

Rocku përballë racizmit

Nuk ka arsye përse duhet mohuar se heavy metali ka një lidhje më të komplikuar me racën sesa shumë prej ndjekësve të saj do të dëshironin ta pranonin apo kundërshtonin. Pjesa më e zymtë, dëshmi për racizmin e hapur është që ka vendosur brenda vetes edhe “black metal” këta 30 vjetët e fundit, ndjekur nga shembulli i racizmit të hapur nga Varg Vikernes, anëtar i “Mayhem” dhe “Burzum”. Tani është edhe një zhanër që njihet si “metali kombëtaro-socialist i njerëzve me ngjyrë”.

Pastaj është edhe fakti se si u krijua zhanri metal. Themeluesit në fund të viteve ’60 dhe në fillim të viteve ’70 ishin ende duke luajtur muzikë që rrjedh nga zhanri blues (edhe “Black Sabbath” filloi si një bend blues-rock. Bateristi i tyre Bill Ward, i mbushi incizimet e tyre me melodi të inspiruara nga jazzi), transmeton KOHA.

Gjersa kërkonim një libër për metalin e hershëm, sociologu Keith Kahn-Harris dhe unë diskutuam sesi kodifikimi i metalit një dekadë më vonë, a ashtu diçka, pas incizimit të parë të “Sabbath”, ishte një proces i heqjes se melodive të blues, kështu që origjina e “Black metal” është pikërisht nga këta tinguj. Kjo nuk është diçka e keqe – thotë ai dhe potencon se muzika punk ka bërë gati të njëjtën në evolucionin e tij nga R&B në pub rock – por që ka ndodhur.

Kështu që, ka qenë prekëse të shohësh se sa shumë reagime ka pasur nga bota e metalit për protestat “Black Lives Matter” jo duke rrudhur krahët, por duke treguar se ndonjëherë gjëja e duhur për të bërë është që të flasësh. Një nderim për “Black Sabbath” për printimin e bluzave ku logoja e tyre nga albumi “Master of Reality” është kthyer në “Black Lives Matter”. Respekt për Serj Tankin nga grupi “System of Down”, që ka bërë një deklaratë të qartë: “Koordinohuni online dhe bllokoni çdo rrugë dhe detyrojeni regjimin që të largohet. Ka ardhur koha. Të ka ardhur koha @realdonaldtrup”. Respekt për të gjitha grupet e metalit që janë bërë bashkë në “Bandcamp” për të grumbulluar para për BLM.

Një nderim i madh, po ashtu për Axl Rose – teksti i të cilit në “One in a Million” është i zhveshur nga racizmi dhe ofendimi – për dy fakte që “Guns N’Roses” ka mbështetur BLM në “Instagram” dhe për faktin se Rose në mënyrë të qartë është pozicionuar kundër Donald Trumpit.

“Mediat e dobëta nuk janë duke bërë çdo gjë brenda fuqive të tyre për të nxitur urrejtje dhe anarki, këtë po e bëni ju”, ka shkruar ai në “Twitter”. “Ne e dimë se çfarë po bëni ju, ju jeni lajmet e rrejshme dhe të dëmshme, arsyetim i neveritshëm i një personi me agjendë të sëmurë, ne mund të punojmë përtej jush me çfarëdo që na duhet për të pasur një të ardhme më të fuqishme dhe më të mirë”.

- Advertisement -

Më Shumë

Mbyllen dy furra buke në Malishevë, pronari rezultoi pozitiv me COVID-19

Dy furra buke në Malishevë janë mbyllur, pasi që pronari ka rezultuar pozitiv me COVID-19, është njoftuar nga Komuna e Malishevës. “Inspektorati komunal në Malishevë,...

Juventusi ndryshon ngjyrën e fanellës së dytë për sezonin e ardhshëm

Me përfundimin e sezonit aktual, tani fillojnë të zbulohen edhe uniformat e ekipeve për sezonin e ardhshëm, kjo edhe për faktin se duhet të...

Shuhet Morricone, kompozitori i jashtëzakonshëm!

 Enio Morikone, fituesi i çmimit “Oscar” vdiq në moshën 91-vjeçare. Kompozitori italian, i cili numëron më shumë se 500 filma, shtatë me bashkatdhetarin e...

Pandemia godet turizmin kulturor

Situata ku gjendemi prej përhapjes së covid-19, ka goditur rëndë turizmin kulturor. Kalatë, muzetë dhe sitet arkeologjike po vuajnë mungesën e vizitorëve, duke shënuar...

Tetë kolegje nuk akreditohen, tri prej tyre do të mbyllen

etë nga 14 institucionet e arsimit të lartë që kanë qenë në proces për akreditim institucional nuk janë akredituar nga Këshilli Shtetëror i Cilësisë...

Ministria e Financave merr vendim për moskompensim të 10% nga Trusti

Zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi ka konfirmuar për Ekonomia Online se Ministria e Financave ka marrë vendim për mos kompensimin e tërheqjes së 10...

Allegri i interesuar në PSG-në

Ish-trajneri i Juventusit, Massimiliano Allegri, është i interesuar që ta udhëheqë Paris Saint-Germain, sipas raportimeve nga L’Equipe. Trajneri aktual i kampionit të Francës, Thomas Tuchel,...

Morena Taraku s’i ndal provokimet, lë pa fjalë fansat me foton e fundit

Morena Taraku është një ndër personazhet më të komentuara të showbizzit shqiptar, për shkak të jetës së saj private por gjithashtu dhe për fotot...

214 raste të reja me COVID-19 në Kosovë, 10 raste në Prizren

IKSHPK ka bërë të ditur se sot në Kosovë janë konfirmuar edhe 214 raste të reja me COVID-19 në Kosovë. 60 persona janë shëruar. Ndërsa,...

Prizren: Burri dhe vjehrri e bëjnë gruan për spital

Gjatë ditës së djeshme në Prizren është raportuar një rast i dhunës në familje, transmrton PrizrenPress. Policia e Kosovës ka bërë të ditur se të...

Rrahen mes vete vëllezërit në Rahovec – dërgohen në mbajtje

Dy të dyshuar meshkuj (vëllezër) janë arrestuar nga Policia ditën e djeshme në Rahovec. Të njejtit pasi një mosmarrëveshje janë rrahur mes vete, njofton Klan...

Grupi Parlamentar i NISMA’s nuk ekziston më, Haxhi Shala iu bashkua grupit të AAK-së

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka njoftuar se Haxhi Shala është tërhequr nga posti i tij si shefi i grupit Parlamentar të...

Gjashtë raste aktive me koronavirus në Malishevë

Bazuar në analizat e testimeve të sotme për Covid-19, sot janë bërë tri teste të qytetarëve nga Komuna e Malishevës, ku një prej tyre...

Dje asnjë i prekur me COVID-19 nga Malisheva

Dje  nuk është regjistruar asnjë rast me COVID-19 nga Malisheva. Në komunikatën e lëshuar nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike, është ngatërruar vendbanimi i...

‘Zoti nalt, Amerika poshtë’

Çdo 4 korrik shqiptarët festojnë. Kosova feston formimin e shtetit amerikan, falë të cilit Kosova edhe u çlirua në represioni dhe dhuna serbe e cila...

Humanisti Halil Kastrati propozohet për Qytetar Nderi i Prizrenit

Humanisti Halil Kastrati është propozuar për titullin “Qytetar Nderi” i Prizrenit. Propozimi është bërë nga LDK-ja në këtë qytet, shkruan “PrizrenPress”. Shefi i grupit të këshilltarëve...

Lajmet e Fundit

Një 34-vjeçar nga Kosova mbytet në det, në Shëngjin

Një 34-vjeçar nga Kosova është mbytur në det në afërsi të Shëngjinit, ka raportuar gazeta tiranase, Panorama. Sipas kësaj gazete, ngjarja ka ndodhur rreth orës...

Hapet Qendra Artizanale në Prizren

Komuna e Prizrenit, përkatësisht Drejtoria e Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik sot ka bërë hapjen e Qendrës Artizanale dhe të kurseve në pesë fusha të...

Mbyllen dy furra buke në Malishevë, pronari rezultoi pozitiv me COVID-19

Dy furra buke në Malishevë janë mbyllur, pasi që pronari ka rezultuar pozitiv me COVID-19, është njoftuar nga Komuna e Malishevës. “Inspektorati komunal në Malishevë,...

Testi i Maturës, në shkollën “Gjon Buzuku” në Prizren janë testuar 42 maturantë

Të premten është organizuar Testi i Maturës për nxënësit kosovarë që janë pranuar në universitetet jashtë Kosovës dhe që kanë pasur nevojë për pikët...

Datat kur do të luhen ndeshjet e Championsit, kalendari deri në finalen e Lisbonës

Në Nion të Zvicrës u hodh shorti për fazën më të rëndësishme të sezonit 2019-2020 të Champions League. Aktualisht janë 4 skuadra që e kanë...