0.5 C
Prizren
E enjte, 21 Janar, 2021

ADN-ja zbulon vrasësin e një 8-vjeçareje pas 38 viteve

Pas afro 38 vjetësh agoni, familja e Kelly Ann Prosser më në fund ka marrë disa rezultate në lidhje me vdekjen e vajzës së tyre.

Policia në Columbus, Ohio, tha të premten se zbërtheu çështjen mbi atë që rrëmbeu, dhunoi seksualisht dhe vrau 8-vjeçaren, gjithçka falë testimit gjenealogjik dhe një gjurmuesi të historisë së çështjes, raporton CNN.

Hetuesit thonë se më 20 shtator 1982, Kelly Ann u rrëmbye në rrethin e Universitetit të Columbus ndërsa po shkonte në shtëpi nga Shkolla Fillore Indianola.

Dy ditë më vonë, trupi i saj u gjet në një fushë misri në rrethin Madison County, tha zëvendës Shefi i Policisë së Columbus, Greg Bodker gjatë një konference për shtyp të premten.

Detajet e çështjes nga Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Ohio thonë se Prosser ishte rrahur, dhunuar seksualisht dhe më pas ishte mbytur.

Ajo që mbeti pas ishte ajo që – pas vitesh – i ndihmoi hetuesit të zgjidhnin çështjen.

“Ky është një rast që ndër vite e gjithë Policia e Columbus donte ta zgjidhte dhe një rast që preku të gjithë stafin në nivel personal”, tha Bodker. “Imagjinoni në 1982 të mblidhni diçka që nuk e dinit se do të ekzistonte një ditë – ADN”.

Pas një prej “hetimeve më intensive” të departamentit të policisë, provat e ruajtura nga vendi i ngjarjes dolën të ishin çelësi për zgjidhjen e çështjes dekada më vonë, tha Bodker.

Bodker identifikoi vrasësin e Prosser si “Harold Warren Jarrell”, një njeri tani i ndjerë, i cili nuk u përmend në dosjen origjinale të çështjes Prosser.

Në vitin 1977, Jarrell u akuzua dhe u dënua për rrëmbimin e një vajze tjetër 8-vjeçare nga rrethi Tamarack, në pjesën veriore të Columbus.

Ai u la i lirë në janar të vitit 1982, tetë muaj para rrëmbimit të Prosser, tha Sgt. Terry McConnell.

- Advertisement -

Më Shumë

Zidane flet për eliminimin nga Bilbao dhe formën e dobët të Hazardit

Zinedine Zidane ka thënë se Real Madrid dhe tifozët duhet të jenë të durueshëm me Eden Hazard, pasi ai u mundua të ndikonte në...

Haskuka, i tronditur nga vrasja e 15-vjeçarit në Prizren

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, është shprehur i tronditur pas vrasjes se një 15- vjeçari në Prizren. “Tronditës lajmi për ngjarjen e rëndë...

Intervistë e rrallë e Ronaldos

Inter-Juventus, parë nga këndvështrimi i “Fenomenit”. Ronaldo, në një intervistë për “Gazzetta dello Sport”, foli për ndeshjen e nesërme në “San Siro”, mes kujtimeve...

Aksident i rëndë në Prizren, dy persona bëhen për spital

Një aksident trafiku në mes dy veturave ka ndodhur në Prizren të mërkurën rreth orës 19:15, raporton PrizrenPress. Sipas policisë, si pasoj i këtij aksidenti...

Prizren, shtyhet rigjykimi për tentim vrasje

Të premten, në Gjykatën Themelore në Prizren ka dështuar të mbahet seanca ndaj Rinor Xhaferit, i akuzuar për tentim vrasje, Bekim Xhaferit, i akuzuar...

Gjendet dokumenti në shqip i vitit 1881: Kush ep çiken n’turq, asht i djegun e i pjekun e i dalun

Zbulimi i Mark Palnikaj, shkrimi në alfabetin e shqipes 27 vjet përpara Kongresit të Manastirit, 1908. Një relacioni që i dërgohej Vatikanit, flet për...

Bërnabiqi: Nga nesër fillon vaksinimi masiv i popullatës në Serbi

Vaksinimi për grupin tjetër me prioritet, i cili përfshin edukatorë, anëtarë të Ministrisë së Brendshme, ushtrisë serbe dhe përfaqësuesve të medieve në Serbi, do...

3 kushtet e reja për tu bërë pjesë e Policisë, kush ka tatuazh nuk do pranohet kurrë

Kush ka tatuazh në pjesët e dukshme të trupit nuk do të pranohet kurrë për t’u bërë pjesë e Policisë së Shtetit. Kështu parashikojnë...

Zyrtare: Golden Eagle Ylli transferon Gëzim Morinën

Basketbolli kosovar ka nisur të jap shenja të mira. Sot skuadra e Golden Eagle Yllit ka zyrtarizuar basketbollisti e njoh kosovar Gëzim Morina. Morina që...

Klubi i futbollit që synon ta fusë Malishevën në hartën e sportit

Malisheva nuk ka aktualisht ndonjë skuadër të njohur sportive me sukses në nivel vendi. Por kjo pritet të ndryshojë brenda një periudhe të shkurtër....

Mërgata shqiptare dashuri e pashuar e Atdheut

Shkruan: Avdi Ibrahimi Mërgimtarë të shtrenjtë! Çlirimi i vendit nga zgjedha jugosllavo-serbe mbanë edhe kontributin tuaj të çmueshëm me pushkë e penë, dhe mjete financiare...

Kryetari i Malishevës flet për gjendjen e tij shëndetësore

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, ka njoftuar se ka filluar ta marrë veten pas problemeve shëndetësore me të cilat është përballur. I prekur...

Flet gruaja e Rexhep Selimit pas kandidimit si deputete

Shqipe Mehmeti-Selimi, bashkëshortja e Rexhep Selimit, është deklaruar pasi emri i saj figuron në listën e Lëvizjes Vetëvendosje si kandidate për deputete në zgjedhjet...

Nezir Çoçaj propozohet kandidat për deputet

Partia Demokratike e Kosovës në Has ka propozuar Nezir Çoçajn për deputet të Kuvendit, në zgjedhjet e 14 shkurtit të këtij viti. Kryetari i degës...

Gratë e familjes së Bajram Currit, princeshat dhe hanëmllaret e Kosovës

Nuk flitet shumë për të, por ajo ka pasur një jetë me vuajtje e me gëzime, një fazë vuajtjesh e një fazë lumturie, ndonëse...

Lista e plotë e AAK’së

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), ka dorëzuar listën e kandidatëve për deputet në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve (KQZ),. Kësaj liste i prin kreu i...

Lajmet e Fundit