30.9 C
Prizren
E hënë, 3 Gusht, 2020

Slogani “do të bëjmë” të zëvendësohet nga platforma “kemi bërë” 

Fushatat elektorale janë shndërruar në panaire gënjeshtrash parazgjedhore që, në mënyrë krejt legjitime, kanë rënë në dorën e subjekteve politike, të cilat, në shumicën e rasteve, i përdorin ato si karrem për grumbullimin e sa më shumë votave deri në ardhjen e tyre në pushtet. Pastaj, pasi t’u ketë funksionuar për mrekulli ky instrument manipulimi, dhe të kapin institucionet në dorë, pazari i partive fituese reduktohet në përmbushjen e ambicieve klanore, brenda hordeve të tyre, ndërkaq interesi i shtetit dhe i qytetarëve lihet mënjanë.

Këtij lloj “parimi”, që është bërë rregull në Kosovë, në vend se të ishte përjashtim si kudo tjetër në Evropë (pa Ballkanin), ditë e më shumë po i shfaqet boja e vërtetë edhe në sytë e qytetarëve. Përqindja e ulët e daljes në zgjedhje dhe emigrimi gjithnjë në rritje i popullsisë janë treguesit më të qartë se shumica e njerëzve nuk ju besojnë premtimeve elektorale.

Prandaj, kësaj radhe, partitë dhe koalicionet politike, që vërtet dëshirojnë të kthejnë shpresën dhe të nxjerrin popullin nga mjerimi si dhe t’i shpëtojnë institucionet dhe shtetin nga rrënimi, do duhej ta zhvendosin fushatën elektorale në retrospektive, duke iu referuar bëmave të tyre, gjegjësisht sa i kanë dhënë dhe sa i kanë marrë Kosovës.

“Ne kemi bërë dhe sërish do të bëjmë”, “Ne nuk kemi vjedhur dhe kurrë nuk do të vjedhim”, “Ne i kemi gjetur institucionet dhe shtetin në atë gjendje dhe e kemi sjellë në këtë gjendje” dhe referenca të ngjashme, do duhej të bëheshin platforma zëvendësuese të sloganeve tradicionale si: “Ne do të bëjmë këtë ose atë”, “Ne do ta luftojmë korrupsionin posa të vijmë në pushtet”, “Ne do t’i hapim rrugët zhvillimit dhe integrimeve”, e rrena të ngjashme.

Në këtë mënyrë, përveç elektoratit të vet me të cilin i lidh interesi i ndërsjellë, subjektet politike do të mund të përthithnin elektoratin e papërcaktuar, 18-20 (24) vjeç, të cilët posa e kanë fituar të drejtën për të hedhur votat e tyre të pasherr, në kazanët e shqyer zgjedhorë.

Nisur nga kjo referencë, varësisht prej bëmave, qytetarët do ta kenë mundësinë t’i gjykojnë arritjet e secilit kandidat dhe subjekt politik, dhe pastaj, me anë të votës, do të gjykojnë se kush janë ata që meritojnë (ri)përfaqësimin e tyre në institucione dhe kush jo, kush janë ata të cilët duhet të (ri)zgjedhën dhe kush jo. Kështu, duke i pasqyruar të arriturat e gjithsecilit, lufta për pushtet do të kthehej në një garë cilësore konkurrente, jo rivale, e cila do ta shpjerë në ndryshimin sasior edhe elektoratin tradicional.

Nëse këtë prezantim hezitojnë ta bëjnë vet subjektet politike, atëherë do duhej t’iu “ndihmonin” mediat dhe shoqëria civile, duke i portretizuar kandidatët e të gjitha partive që synojnë poste ligjvënëse (dhe të tjera), pavarësisht se kjo transparencë mund edhe të mos iu pëlqej shumicës prej tyre.

Ndryshe, nëse edhe mediet e shoqëria civile nuk e bëjnë këtë ri-kujtesë filtruese, atëherë edhe ato janë përgjegjëse për degradimin institucional dhe mjerimin shoqëror, ndërkaq thirrjet e tyre tek pavarësia dhe mos kapja nga politika dhe grupet e interesit do të kalojnë në farsë.

Kosovës, me dy shifra si shtet, i duhen subjekte transparente, institucione të pastra dhe përfaqësues kredibil që mbështeten tek baza e tyre retrospektive e shëndoshë për një perspektivë të sigurt, pa pasur nevojë ta premtojnë atë në fushata elektorale.

/Adem Breznica, gazetar dhe profesor i historisë/

- Advertisement -

Më Shumë

Gjykata e Prizrenit nis përsëri mbajtjen e seancave të rregullta

 Gjykata Themelore e Prizrenit, më 21 korrik, me kërkesë të Prokurorisë Themelore në Prizren, kishte anuluar mbajtjen e të gjitha seancave të rregullta, me...

Qeveria ndan 300 euro për muajt korrik – gusht për punëtorët shëndetësorë

Është miratuar vendimi për aprovimin e shtesave mujore për personelin shëndetësor, për angazhim shtesë për muajin korrik dhe gusht të vitit 2020 për ekspozim...

Mbiemrat më të përhapur në Shqipëri

Renditja e mbiemrave më të përdorur nga shqiptarët, në një studim të kohëve të fundit të kryer nga profesori i Institutit të Gjuhësisë dhe...

Kryetari i Rahovecit me mesazh prekës për vëllanë që i vdiq nga coronavirusi

Pas vdekjes së vëllait të tij si pasojë e Covid-19, Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ka thënë se nuk e besuan se...

Me 8 000 vetura e me 50 autobusë, 30 mijë shtetas të Kosovës në fundjavë në Shqipëri

Gjatë fundjavës rreth 30 mijë qytetarë të Kosovës zgjodhën ta vizitojnë bregdetin e Shqipërisë. Atje të gjithë këta vajtën me 8 000 vetura dhe...

Haskuka uron qytetarët në pesë gjuhë, për Kurban Bajram(Video)

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka ururar besimtarët myslimanë për festën e Kurban Bajramin. Përmes një postimi në rrjetin social në Facebook qytetarëve iu është...

Kryeministri Hoti rezulton pozitiv me COVID-19

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, përmes një shkrimi në llogarinë e tij në Facebook, ka njoftuar se ka dalë pozitiv në testin për Covid-19. Ai...

U martuan të mitur, pas dy vjetësh burri nga Malisheva ia merr vajzën gruas

Një grua ka raportuar në polici se burri i saj, me të cilin u martua para moshës 16 vjeçare, ia ka marrë vajzën e...

Vendbanimet e personave të infektuar me COVID-19 në Prizren

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) ka njoftuar të premten, se në 24 orët e fundit në komunën e Prizrenit kanë rezultuar 18 persona...

Prizreni gati për festën e Bajramit, pa falje në xhami dhe pa vizita (Video)

Kryetari i Këshillit të Bashkësisë Islame në Prizren, Besim Berisha, deklaroi se Kurban Bajrami i këtij viti është shumë ndryshe nga siç jemi mësuar,...

Rekord i zi: 16 të vdekur brenda ditës nga koronavirusi në Kosovë

16 persona kanë humbur jetën si pasoj e Covid-19 vetëm brenda 24 orëve në Kosovë. Kjo u bë e ditur nga IKSHPK. Ky është numri...

Kuvendi mblidhet nesër, ka shpresë për shpërndarjen e parave të pakos emergjente

Seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit do të mbahet të enjten, më 30.07.2020, në orën 11:00, në sallën e Kuvendit. Ky është Propozimi i rendit të...

Gjykata anulon aktvendimin e pezullimit për mësimdhënës në Prizren

Gjykata Themelore e Prizrenit ka anuluar aktvenimin e pezullimit të konkursit për mësimdhënës që ishte shpallur më 4 nëntor të vitit të kaluar. Drejtoria e...

Vdes reperi i njohur amerikan

Ka vdekur anëtari i njërit nga rep grupet e para në Shtetet e Bashkuara të Amerikës “The Roots”. Malik Abdul Basit, ka vdekur në moshën...

Liqeni i Lepurit në Shëngjergj, një nga bukuritë e Malësisë së Tiranës

Liqeni i Lepurit në fshatin Shëngjergj, shumë pak kilometra larg Tiranës, është kthyer në një destinacion për të apasionuarit pas hiking. Ministri i Turizmit dhe...

Rishikimi i buxhetit – u tha se do të miratohet këtë javë, ende nuk dihet se kur do të shkojë në Kuvend

Më 67 vota për, asnjë kundër dhe një abstenim, deputetët e Kuvendit të Kosovës e kanë miratuar në lexim të parë Projektligjin për plotësimin...

Lajmet e Fundit

Vendbanimet e personave të infektuar me COVID-19 në Prizren

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) ka njoftuar të premten, se në 24 orët e fundit në komunën e Prizrenit kanë rezultuar 18 persona...

Shtatë të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Shtatë vdekje nga koronavirusi janë regjistruar në 24 orët e fundit në vend. Me këto raste, numri i vdekjeve që nga fillimi i pandemisë ka...

18 raste me COVID-19 në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 454 mostra të marra nga ShSKUK...

Gjermania i dhuron IKSHPK-së 17 mijë maska, 5 mijë e 500 pako doreza dhe 37 mijë litra dezinfektues

Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj dhe Ambasadori i ri i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde morën pjesë sot në ceremoninë e dorëzimit në Institutit...

Reuters sjell pamje nga Meka, si u krye Haxhi në distancë

Agjencia ndërkombëtare e lajmeve Reutres ka publikuar pamje nga qyteti i Mekës, ku besimtarët myslimanë shkojnë ta kryejnë Haxhin, që është një nga obligimet...