9.3 C
Prizren
E martë, 26 Maj, 2020

Thaçi kërkon mobilizim të gjithanshëm për negocimin e MSA-së

Thaci7-03Fillimi i negociatave për Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit ndërmjet Kosovës dhe BE-së është një moment histork për rrugën e integrimit evropian, kështu tha Kryeministri i Kosovës në takimin e parë të ekipit negociator të marrëveshjes së Stabilizim Asociimit. Kreu i Qeverisë kërkoi gjithashtu mobilizim nga gjithë ministrat për kryer gjitha detyrat që parashihen gjatë procesit këtij procesi, i cili do të fillojë në vjeshtë e të përmbyllet në pranverë.

Qeveria e Kosovës njoftoi sot se janë bërë të gjitha përgatitjet që të fillojë procesi i negociatave për MSA. Kryeministri Hashim Thaçi e quajti moment historik fillimin e këtij procesi i cili do të ofrojë perspektivë të plotë për Kosovën drejt BE-së. Kryeministri Thaçi ka kërkuar mobilizimin e të gjithë ministrave në negocimin e MSA-së.

“Të nderuar të pranishëm, dëshiroj të dërgoj mesazh të qartë të gjithë ministrave,sekretarëve dhe udhëheqësve të institucioneve tjera përgjegjëse. Kërkoj nga secili që aktivitetet dhe obligimet që dalin nga procesi i liberalizimit të vizave dhe negocimit të marrëveshjes së stabilizim asocimit të trajtohen me prioritet më të lartë të mundshëm”, tha ai, transmeton RTK.

Shefi i ekzekutivit kërkoi angazhim edhe në përmbushjen e kritereve që dalin në procesin e liberalizimit të vizave. Sipas kryeministrit, javët dhe muajt në vijim do të jenë vendimtare për udhëtimin e lirshëm pa viza.

Ekipi për MSA do të udhëhiqet nga Ministrja e Integrimeve Evropiane, Vlora Citaku. Ajo tha se Qeveria e Kosovës planifikon që shumë shpejt ta përmbyll negocimin e MSA-së.

“Ekipi negociator do të ketë mandat të udhëheq negociatat në nivelin politik dhe të ofroj kornizë të qartë politike për negociatat teknike. Sa u përket negociatorëve dhe grupeve punuese të negociatave deri më tani jemi dakorduar me Komisionin Evropian që negociatat të organizohen në tri grupe punuese. 1. Grupi punues për çështje tregtare, 2. grupi punues për përafrim të legjislacionit, 3. grupi punues për politikat e bashkëpunimit”, theksoi ajo.

Nga ana tjetër, Ministri i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi ka theksuar se me punën që është bërë deri më tani, ka shenja që vendimi i Brukselit do të jetë pozitiv për lëvizje të lirë të kosovarëve brenda zonës Shengen.

Ndërkohë u bë e ditur se Ministria e Punëve të Jashtme planifikon që të rris stafin diplomatik në Bruksel në mënyrë që të ketë koordinim sa të mirë për këtë marrëveshje.

- Advertisement -

Më Shumë

Fiton 70 mijë dollarë në vit pa punuar fare, studentja tregon mënyrën e çuditshme

Një studente mjekësie fiton 70 mijë dollarë në vit dhe kjo falë këmbëve të saj. Sweet Arches, 28 vjeç nga SHBA, publikon foto të ndryshme...

Quni uron festën e Bajramit: Paqe, suksese, respekt dhe dashuri në familjet tuaja

Ministri në detyrë i Mbrojtjes Anton Çuni, i ka uruar gjithë qytetarët me rastin e festës së Fitër Bajramit. "Të gjithë pjesëtarëve të Ministrisë së...

LVV, PDK e AAK në parafushatë

I kanë “ndezur motorët” liderët e partive kryesore në vend. Ata u janë kthyer aktiviteteve në terren, në intensitetin që janë parë rëndom para...

Vdes 59 vjeçari nga Prizreni i diagnostifikuar me Covid-19

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se ka ndërruar jetë në Klinikën Infektive një 59-vjeçar me incialet A.H nga Prizreni. Sipas MSH-së ai ishte diagnostifikuar me...

Kurti: Duhet të kemi zgjedhje, është në pyetje shëndeti i demokracisë

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti ka kërkuar sërish zgjedhje, duke thënë se ngërçi institucional shfaqet vetëm kur përjashton zgjedhjet. Përmes një postimi në Facebook, Kurti...

Zbulohet propozimi i Juventusit për të ‘rrëmbyer’ Pogban

Juventusi po negocion me agjentin Mino Raiola për të rikthyer Paul Pogban në Torino. Sipas “Le10sport”, bisedimet kanë filluar me seriozitet pas muajsh flirtim me...

Opozita kërkon vëmendjen e pushtetit edhe për dëmet në Has të Prizrenit

Partia më e madhe opozitare në Prizren ka akuzuar drejtuesit e Qeverisë lokale dhe asaj qendrore për moskujdes ndaj trevës së Hasit, pas reshjeve...

Suharekë, i dehur kanos dhe pengon policët në detyrë

Në fshatin Grejçec të Suharekës është arrestuar një person pasiqë ka kanosur zyrtarët policor, transmeton PrizrenPress. Në raportin 24 orësh të Policisë bëhet e ditur...

Asamblistes së VV në Prizren i reagon një zyrtar i QPS: Listat selektive i bëri një parti tjetër dhe jo LDK-ja

Zyrtari i Qendrës për Punë Sociale në Prizren, Bashkim Rakaj, i ka reaguar asamblistes së Vetëvendosjes, Mimoza Bushrani, në lidhje me pretendimet e saja...

COVID-19/ Vaksina e Oksfordit në fazën e dytë të testeve, doza u jepet dhe fëmijëve

Fëmijë dhe më të rritur do të përfshihen në fazën e dytë të testeve klinike për një vaksinë kundër koronavirusit në Britaninë e Madhe. Faza...

Agim Hoxha nga Randobrava e Prizrenit është personi që humbi betejën me COVID-19

Mësuesi Agim Hoxha nga Randobrava e Prizrenit, humbi sot jetën nga COVID-19. Hoxha ka qenë aktivist i LDK-së. Lajmin e ka bërë të ditur kryetari i...

Lumbardhi i zi i Prizrenit

Shtrati i Lumbardhit të Prizrenit ditëve të fundit është mbushur me mbeturina që kanë dalë në sipërfaqe, pas reshjeve intensive të javës së shkuar. Pamja...

Rritet numri i veteranëve të luftës në Kosovë

Numri i veteranëve të luftës në Kosovë ka shënuar rritje gjatë tre mujorit të parë të vitit 2020. Sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës, nga...

Seksi dhe joshëse, Eva Murati publikon foto me bikini

Moderatorja Eva Murati ka postuar një foto në ambientin e shtëpisë duke u shfaqur mjaft joshëse. Në foton e publikuar në “Instagram”, nuk kanë munguar...

Rikthehet në tryezë opozita në Shqipëri

Palët politike (mazhoranca, opozita parlamentare dhe ajo jashtëparlamentare) pritet të mblidhen ditën e sotme (26 maj) në orën 11:00, pas bojkotit të takimit të...

“Transferim te Juve? Të shohim”, flet agjenti i mesfushorit italian

Agjenti i Jorginhos, Joao Santos, ka folur për të ardhmen e klientit të tij. Sipas Santos, Jorginho mund të transferohet te Juventusi. “Kemi ende kontratë...

Lajmet e Fundit

Thënie të pavdekshme nga njerëz të mëdhenj

“Vlera e një njeriu duhet parë në faktin se çfarë jep, dhe jo në atë se çfarë është në gjendje të marrë” – Albert...

Besa Kokëdhima pranon ndërhyrjet në fytyrë: Është e pashmangshme

Besa Kokëdhima vazhdimisht është në qendër të vëmendjes. Këngëtarja është komentuar po ashtu edhe për ndryshimet në pamjen e jashtme. Besa nuk e ka mohuar...

Era publikon foton me motrën tjetër që ngjan me Kim Kardashian

Nora dhe Era Istrefi ndajnë shpesh momente të jetës në rrjete sociale, por gjithmonë janë treguar të rezervuar përsa i përket motrës tjetër të...

Ibrahimovic rrezikon karrierën? Milani vë pikat mbi “i” pas dëmtimit

Zlatan Ibrahimovic u dëmtua ditën e djeshme në stërvitje dhe kishte dyshime për një problem me tendinën e Akilit, çka praktikisht do mbyllte sezonin...

Policia ndaloi dy persona në Prizren për mosrespektim të masave

Policia e Kosovës ka ndaluar dy persona në Prizren për mosrespektim të masave të parapara për parandalim të përhapjes së koronavirusit. Në raportin e policisë...